Products
Manufacturer of a wide range of products which include H Class Polyimide Film Adhesive Tape With Silicon Adhesive For Insulation,Double-side Corona-treated Polyimide Film For Industrial Insulation,High-performance Cloth Duct Tape ...
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Color | Amber transparent |
| Base material | polyimide film |
| Adhesive | Silicone pressure sensitive adhesive |
| Thickness | 0.03~0.10mm |
| Tensile strength | ≥35N/cm |
| Elongation | ≥30% |
| Electrical strength | ≥70MV/m |
| Working temperature | 200℃ |
| Model Number | 251 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| thickness | 25~200um |
| tensile strength (longitudinal) | ≥135/115 MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^13Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 1.0% (150℃) / ≤ 3.0% (400℃) |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Insulating materials for Class H motors and other uses |
| Model Number | 6051 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 3000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Base cloth | Fiber cloth covered with colored PE |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Mesh | 27 |
| Thickness | 150um |
| Color | Silver, Black, White, Red, Yellow, Green, Blue, Beige |
| Elongation | 12.0% |
| Adhesive | 15N/25mm |
| Tensile | 60N/25mm |
| Service Temp. | -20℃~+60℃ |
| Applying Temp. | +10°C~+40°C |
| Waterproof | Yes |
| Tack Rolling Ball | 20cm |
| Model Number | CT1503H |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 3000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Base cloth | Fiber cloth covered with colored PE |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Mesh | 35 |
| Thickness | 180um |
| Model Number | CT series |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 3000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Base cloth | Fiber cloth covered with colored PE |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Mesh | 27 to 70 |
| Thickness | 150um ~ 280um |
| Length | 30m,50m, at buyer's request |
| Width | 30mm, 45mm, 50mm, 75mm, 100mm |
| Model Number | CT series |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 3000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Base cloth | Fiber cloth covered with colored PE |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Mesh | 70 |
| Thickness | 280um |
| Model Number | CT series |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Base cloth | Fiber cloth covered with colored PE |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Mesh | 70 |
| Thickness | 220um |
| Model Number | CT series |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 3000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Base cloth | Fiber cloth covered with colored PE |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Mesh | 70 |
| Thickness | 200um |
| Model Number | CT series |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 3000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Base cloth | Fiber cloth covered with colored PE |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Mesh | 50 |
| Thickness | 180um |
| Model Number | CT series |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Base cloth | Fiber cloth covered with colored PE |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Mesh | 35 |
| Thickness | 160um |
| Model Number | CT series |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!