Products
Manufacturer of a wide range of products which include Self-Wound Aluminum Foil Tape Without Liner for High and Low Temperature,30um Aluminum Foil Adhesive Tape With Blue PE Liner HVAC Joining And Sealing,0.16mm Thickness Glass Cl...
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 50um |
| Total thickness | 90um |
| Adhesive | Solvent Acrylic |
| Adhesion | 12N/25mm |
| Tensile | 75N/25mm |
| Elongation | 3.0% |
| Service Temp. | -30℃ ~ +120℃ |
| Applying Temp. | +10 ~ +40 °C |
| Winding Style | Self-wound |
| Liner | Release-treated backing, Linerless |
| Model Number | AF5025WL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 30um |
| Service Temperature | -30 +120 C |
| ROLL LENGTH: | 50M / 45M |
| ROLL WIDTH: | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Total thickness | 70um |
| Adhesive type | high performance solvent acrylic ahesive |
| Liner | blue polyethylene(PE) film |
| Model Number | AF3025E |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 Square meters
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C |
| Supply Ability | 10000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | Each column shrink packed and then in export carton. |
| Total Thickness | 0.16mm |
| Base Thickness | 0.10mm |
| Material | High Density Glass Cloth |
| Adhesive | Pressure-sensitive acrylic adhesive |
| Adhesion to Steel | ≥ 4N/10mm |
| Tensile Strength | ≥ 200N/10mm |
| Elongation | ≥ 3% |
| Service Temp. | -30~150℃ |
| Roll length | 30m |
| Width | 10~500mm |
| Model Number | 652L |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 Square meters
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C |
| Supply Ability | 10000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | Each column shrink packed and then in export carton. |
| Total Thickness | 0.16mm |
| Base Thickness | 0.10mm |
| Material | High Density Glass Cloth |
| Adhesive | Pressure-sensitive acrylic adhesive |
| Tensile Strength | ≥ 200N/10mm |
| Service Temp. | -30~150℃ |
| Roll length | 30m |
| Width | 10~500mm |
| Model Number | 652L |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 21 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Imported glass cloth |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Grade | H grade |
| Releasing paper | No |
| Base cloth thickness | 0.12mm |
| Tape thickness | 0.18mm |
| Model Number | 6361 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 21 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Imported glass cloth |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Grade | H grade |
| Releasing paper | No |
| Base cloth thickness | 0.12mm |
| Tape thickness | 0.18mm |
| Model Number | 6361 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 21 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Imported glass cloth |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Grade | H grade |
| Releasing paper | No |
| Base cloth thickness | 0.12mm |
| Tape thickness | 0.18mm |
| Model Number | 6361 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 21 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Imported glass cloth |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Grade | H grade |
| Releasing paper | No |
| Base cloth thickness | 0.12mm |
| Tape thickness | 0.18mm |
| Model Number | 6361 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 21 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Imported glass cloth |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Grade | H grade |
| Releasing paper | No |
| Base cloth thickness | 0.12mm |
| Tape thickness | 0.18mm |
| Model Number | 6361 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 21 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Imported glass cloth |
| Adhesive type | Silicone adhesive |
| Grade | H grade |
| Releasing paper | No |
| Base cloth thickness | 0.12mm |
| Tape thickness | 0.18mm |
| Model Number | 6361 |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!