Products
Manufacturer of a wide range of products which include H Class Polyimide Film Adhesive Tape With Silicon Adhesive For Insulation,Double-side Corona-treated Polyimide Film For Industrial Insulation,Flame-retardant Foil-Glass Cloth ...
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Color | Amber transparent |
| Base material | polyimide film |
| Adhesive | Silicone pressure sensitive adhesive |
| Thickness | 0.03~0.10mm |
| Tensile strength | ≥35N/cm |
| Elongation | ≥30% |
| Electrical strength | ≥70MV/m |
| Working temperature | 200℃ |
| Model Number | 251 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| thickness | 25~200um |
| tensile strength (longitudinal) | ≥135/115 MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^13Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 1.0% (150℃) / ≤ 3.0% (400℃) |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Insulating materials for Class H motors and other uses |
| Model Number | 6051 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000 sqm
Price: Basing quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500000 sqm |
| Delivery Time | about 30 working days |
| Packaging Details | pallet |
| Al foil thickness | 7 um |
| Basis weight | 118 gsm |
| Glass Cloth Mesh | 10x9 |
| Tensile Strength - MD | 225 N/25mm |
| Tensile Strength - XD | 150 N/25mm |
| Burst Strength | 100 N/c㎡ |
| Permeance(WVTR) | 5.75 ng/N.s |
| Dimensional Stability | less than 0.5% |
| Emissivity | 0.03 |
| Available Roll Width | 1.0m, 1.2m, 1.25m, 1.3m |
| Length | 50m |
| Fire Rating | Class O - Passed |
| Model Number | AG-R701 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 50 rolls
Price: Basing size and quantity
| Place Of Origin | China |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | pallet |
| Knitting Type | Plain Woven/ Twill Woven |
| Base Material | 100% Fiberglass |
| Material | Aluminum Foil, Fiberglass Cloth |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Weight | 460g/sqm |
| Thickness | 0.4mm |
| Type | Aluminum Foil Fiberglass Cloth |
| Usage | Thermal Insulation |
| Model Number | A-6002 |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.2m |
| Structure | Al foil + glass cloth + Heat activated coating |
| Al foil thickness | 18um |
| Total weight | 180g/m2 |
| Model Number | AGE-1812 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.0m, 1.2m, 1.25m, 1.3m |
| Structure | Al foil + glass cloth |
| Al foil thickness | 7um |
| Total weight | 118g/m2 |
| Model Number | AG-R701 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.0m, 1.2m |
| Structure | Al foil + glass cloth |
| Al foil thickness | 18um |
| Glass cloth | 90g/m2 |
| Model Number | AG-R1801 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.0m, 1.2m |
| Structure | Al foil + glass cloth |
| Al foil thickness | 18um |
| Total weight | 160g/m2 |
| Model Number | AG-1801R |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.0m, 1.2m |
| Structure | Al foil + glass cloth |
| Al foil thickness | 18um |
| Total weight | 160g/m2 |
| Model Number | AG-1801R |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.0m, 1.2m |
| Structure | Al foil + glass cloth |
| Al foil thickness | 18um |
| Total weight | 160g/m2 |
| Model Number | AG-1801R |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!