Products
Manufacturer of a wide range of products which include H Class Polyimide Film Adhesive Tape With Silicon Adhesive For Insulation,Double-side Corona-treated Polyimide Film For Industrial Insulation,Corrosion Resistance Foil Faced K...
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Color | Amber transparent |
| Base material | polyimide film |
| Adhesive | Silicone pressure sensitive adhesive |
| Thickness | 0.03~0.10mm |
| Tensile strength | ≥35N/cm |
| Elongation | ≥30% |
| Electrical strength | ≥70MV/m |
| Working temperature | 200℃ |
| Model Number | 251 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| thickness | 25~200um |
| tensile strength (longitudinal) | ≥135/115 MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^13Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 1.0% (150℃) / ≤ 3.0% (400℃) |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Insulating materials for Class H motors and other uses |
| Model Number | 6051 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.2m, 1.22m |
| Structure | Alumnium foil, fiberglass scrim |
| Total weight | 83g/m2 |
| Scrim | 5mm x 5mm |
| Al foil | 18um |
| Model Number | FSE-1881B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.0m, 1.2m, 1.25m, 1.30m |
| Structure | Al foil+ scrim + craft paper |
| Total weight | 130g/m2 |
| Scrim | 5mm x 5mm |
| Al foil | 18um |
| Model Number | FSK-1886B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.2m/1.22m |
| Structure | Al foil+ scrim |
| Total weight | 72.5g/m2 |
| Scrim | 5mm x 5mm |
| Al foil | 15um |
| Model Number | FSE-1581B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.2m, 1.22m |
| Structure | Al foil+ scrim + craft paper |
| Total weight | 105g/m2 |
| Scrim | 6.25mm x 12.5mm |
| Al foil | 7um |
| Model Number | FSKE-7521B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.0m, 1.2m, 1.25m, 1.30m, 1.35m |
| Structure | Al foil+ scrim + craft paper |
| Total weight | 112g/m2 |
| Scrim | 12.5mm x 12.5mm |
| Al foil | 7um |
| Model Number | FSKE-7161B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.0m, 1.2m, 1.25m, 1.30m |
| Structure | Al foil+ scrim + craft paper |
| Total weight | 112g/m2 |
| Scrim | 3-way scrim |
| Al foil | 7um |
| Model Number | FSKE-7161A |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.20m |
| Structure | Al foil+ kraft +fiberglass scrim + kraft + Al foil |
| Total weight | 240g/m2 |
| Kraft | 90gsm, 2 layers |
| Foil | Aluminum 7um, double side |
| Model Number | DFR-208B |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Each roll packed by craft paper and then onto pallet |
| Available Roll Width | 1.25m |
| Structure | Al foil + woven polyethylene + Al foil |
| Total weight | 135g/m2 |
| Al foil | 7um + 7um double side |
| Model Number | FWF-767 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!