Products
Manufacturer of a wide range of products which include H Class Polyimide Film Adhesive Tape With Silicon Adhesive For Insulation,Double-side Corona-treated Polyimide Film For Industrial Insulation,Self-Wound Aluminum Foil Tape Wit...
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Color | Amber transparent |
| Base material | polyimide film |
| Adhesive | Silicone pressure sensitive adhesive |
| Thickness | 0.03~0.10mm |
| Tensile strength | ≥35N/cm |
| Elongation | ≥30% |
| Electrical strength | ≥70MV/m |
| Working temperature | 200℃ |
| Model Number | 251 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| thickness | 25~200um |
| tensile strength (longitudinal) | ≥135/115 MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^13Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 1.0% (150℃) / ≤ 3.0% (400℃) |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Insulating materials for Class H motors and other uses |
| Model Number | 6051 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 50um |
| Total thickness | 90um |
| Adhesive | Solvent Acrylic |
| Adhesion | 12N/25mm |
| Tensile | 75N/25mm |
| Elongation | 3.0% |
| Service Temp. | -30℃ ~ +120℃ |
| Applying Temp. | +10 ~ +40 °C |
| Winding Style | Self-wound |
| Liner | Release-treated backing, Linerless |
| Model Number | AF5025WL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 30um |
| Service Temperature | -30 +120 C |
| ROLL LENGTH: | 50M / 45M |
| ROLL WIDTH: | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Total thickness | 70um |
| Adhesive type | high performance solvent acrylic ahesive |
| Liner | blue polyethylene(PE) film |
| Model Number | AF3025E |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 50 Micron |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Total thickness | 90um |
| Releasing paper | White releasing paper |
| Model Number | AF5005 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive type | high performance solvent acrylic adhesive |
| Backing Thickness Backing Thickness | 36 Microns |
| Service Temperature | -30 +120 C |
| Releasing paper | White releasing paper |
| Total thickness | 78 um |
| Model Number | WAF3625 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000squre meter
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Adhesive type | high performance solvent acrylic adhesive |
| Backing Thickness Backing Thickness | 30 Microns |
| Service Temperature | -30 +120 C |
| Releasing paper | White releasing paper |
| Total thickness | 70 um |
| Model Number | BAF3025 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 50um |
| Service Temperature | -35 +120 C |
| ROLL LENGTH: | 50M / 45M |
| ROLL WIDTH: | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Total thickness | 90um |
| Adhesive type | Cold weather Flame-retardand solvent acrylic ahesive |
| Model Number | AF5025R/CW |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 18 Micron |
| Adhesive type | Rubber-resin adhesive |
| Total thickness | 50um |
| Releasing paper | White releasing paper |
| Model Number | AF1805 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 75 Micron |
| Adhesive type | solvent acrylic adhesive |
| Total thickness | 125um |
| Releasing paper | White releasing paper |
| Application | Water proofing vapor barrier and air leakage protection |
| Heat class | flame resistant |
| Model Number | AF7525 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!