Products
Manufacturer of a wide range of products which include H Class Polyimide Film Adhesive Tape With Silicon Adhesive For Insulation,Double-side Corona-treated Polyimide Film For Industrial Insulation,H-Class Epoxy Insulation Rod Pult...
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Color | Amber transparent |
| Base material | polyimide film |
| Adhesive | Silicone pressure sensitive adhesive |
| Thickness | 0.03~0.10mm |
| Tensile strength | ≥35N/cm |
| Elongation | ≥30% |
| Electrical strength | ≥70MV/m |
| Working temperature | 200℃ |
| Model Number | 251 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| thickness | 25~200um |
| tensile strength (longitudinal) | ≥135/115 MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^13Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 1.0% (150℃) / ≤ 3.0% (400℃) |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Insulating materials for Class H motors and other uses |
| Model Number | 6051 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2000m
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000pcs per month |
| Delivery Time | about 35 days |
| Packaging Details | pallet |
| thermal class | F, H |
| Material | Unsaturated Polyester/E-class Glass Fiber Yarn |
| Length | 1 Or 2.5m Customized |
| usage | Brace For Transformers |
| series | Vacuum Injection Epoxy Pultrusion |
| Dielectric constant | ≤5.5 |
| Color | Grey, Brown, etc. |
| Shape | Rod/I Type/corner |
| Model Number | dog bone |
| Place of Origin | China |
MOQ: 800pcs per size
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000pcs per month |
| Delivery Time | about 35 days |
| Packaging Details | pallets |
| thermal class | F, H |
| Length | 1 Or 2.5m Customized |
| Shape | I-shape |
| Color | Grey Or White |
| Material | Unsaturated Polyester/E-class Glass Fiber Yarn |
| Vertical BDV | ≥14.2kv/mm In Oil Of 90℃ |
| Surface | Smooth/no Significant Defect |
| Parallel BDV | ≥35kv In Oil Of 90℃ |
| Model Number | dog bone |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000kgs
Price: Basing on size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 200000kgs per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | pallet |
| Material | E-glass fiber cloth + epoxy resin |
| Insulation Class | B/H |
| Tensile strength(MD) | ≥300MPa |
| Vertical electric strength | ≥14.2kV/mm |
| Relative Permittivity (50Hz) | ≤ 5.5 |
| Parallel breakdown voltage | ≥35kV |
| Dielectric dissipation (50Hz) | ≤ 0.04 |
| Insulation Resistance (after 24h Immersion In Water) | ≥ 5.0 × 10⁴ MΩ |
| Model Number | 3240/3250 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1000m
Price: Quoted per size
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 100000m per month |
| Delivery Time | about 30 working days |
| Packaging Details | pallet |
| Material | Unsaturated Polyester/E-class Glass Fiber Yarn |
| series | Vacuum Injection Epoxy Pultrusion |
| Density | 1.8-2.0g/cm3 |
| Shape | Rod/I Type/corner |
| Vertical BDV | ≥14.2kv/mm In Oil Of 90℃ |
| Parallel BDV | ≥35kv In Oil Of 90℃ |
| Water Absorption | ≤0.05% |
| Surface | Smooth/no Significant Defect |
| Model Number | dog bone |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2000m
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000pcs per month |
| Delivery Time | about 35 days |
| Packaging Details | pallet |
| thermal class | F, H |
| Material | Unsaturated Polyester/E-class Glass Fiber Yarn |
| Length | 1 Or 2.5m Customized |
| usage | Brace For Transformers |
| series | Vacuum Injection Epoxy Pultrusion |
| Dielectric constant | ≤5.5 |
| Color | Grey Or White |
| Shape | Rod/I Type/corner |
| Model Number | dog bone |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2000m
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000pcs per month |
| Delivery Time | about 35 days |
| Packaging Details | pallet |
| Parallel BDV | ≥35kv In Oil Of 90℃ |
| Length | 1 Or 2.5m Customized |
| Material | Unsaturated Polyester/E-class Glass Fiber Yarn |
| Density | 1.8-2.0g/cm3 |
| Shape | Rod/I Type/corner |
| usage | Brace For Transformers |
| Water Absorption | ≤0.05% |
| series | Vacuum Injection Epoxy Pultrusion |
| Model Number | dog bone |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2000m
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000pcs per month |
| Delivery Time | about 35 days |
| Packaging Details | pallet |
| Dielectric constant | ≤5.5 |
| usage | Brace For Transformers |
| Shape | Rod/I Type/corner |
| Vertical BDV | ≥14.2kv/mm In Oil Of 90℃ |
| Color | Grey Or White |
| thermal class | F, H |
| Water Absorption | ≤0.05% |
| Dielectric loss factor | ≤0.04 |
| Model Number | dog bone |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2000m
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000pcs per month |
| Delivery Time | about 35 days |
| Packaging Details | pallet |
| Material | Unsaturated Polyester/E-class Glass Fiber Yarn |
| Dielectric loss factor | ≤0.04 |
| Vertical BDV | ≥14.2kv/mm In Oil Of 90℃ |
| Length | 1 Or 2.5m Customized |
| thermal class | F, H |
| Surface | Smooth/no Significant Defect |
| Parallel BDV | ≥35kv In Oil Of 90℃ |
| series | Vacuum Injection Epoxy Pultrusion |
| Model Number | dog bone |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!