Products
Manufacturer of a wide range of products which include Self-Wound Aluminum Foil Tape Without Liner for High and Low Temperature,30um Aluminum Foil Adhesive Tape With Blue PE Liner HVAC Joining And Sealing,H Class Polyimide Film Ad...
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 50um |
| Total thickness | 90um |
| Adhesive | Solvent Acrylic |
| Adhesion | 12N/25mm |
| Tensile | 75N/25mm |
| Elongation | 3.0% |
| Service Temp. | -30℃ ~ +120℃ |
| Applying Temp. | +10 ~ +40 °C |
| Winding Style | Self-wound |
| Liner | Release-treated backing, Linerless |
| Model Number | AF5025WL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 30um |
| Service Temperature | -30 +120 C |
| ROLL LENGTH: | 50M / 45M |
| ROLL WIDTH: | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Total thickness | 70um |
| Adhesive type | high performance solvent acrylic ahesive |
| Liner | blue polyethylene(PE) film |
| Model Number | AF3025E |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Color | Amber transparent |
| Base material | polyimide film |
| Adhesive | Silicone pressure sensitive adhesive |
| Thickness | 0.03~0.10mm |
| Tensile strength | ≥35N/cm |
| Elongation | ≥30% |
| Electrical strength | ≥70MV/m |
| Working temperature | 200℃ |
| Model Number | 251 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| thickness | 25~200um |
| tensile strength (longitudinal) | ≥135/115 MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^13Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 1.0% (150℃) / ≤ 3.0% (400℃) |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Insulating materials for Class H motors and other uses |
| Model Number | 6051 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| Thickness | 12.5~50um |
| tensile strength | ≥150MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^14Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 3.5% |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Used as a cover film for flexible circuits and for high-temperature electrical insulation |
| Model Number | 6052 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Polyimide film |
| Adhesive | Imported silicone adhesive |
| Base film thickness | 25um |
| Tape thickness | 60um |
| Width | 3mm~500mm |
| Length | 33m, 33~200m for 500mm width |
| Color | Amber transparent |
| Model Number | K2321 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Polyimide film |
| Adhesive | Imported silicone adhesive |
| Base film thickness | 25um |
| Tape thickness | 60um |
| Width | 3mm~500mm |
| Length | 33m, 33~200m for 500mm width |
| Color | Amber transparent |
| Model Number | K2321 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Polyimide film |
| Adhesive | Imported silicone adhesive |
| Base film thickness | 25um |
| Tape thickness | 60um |
| Width | 3mm~500mm |
| Length | 33m, 33~200m for 500mm width |
| Color | Amber transparent |
| Model Number | K2321 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Polyimide film |
| Adhesive | Imported silicone adhesive |
| Base film thickness | 25um |
| Tape thickness | 60um |
| Width | 3mm~500mm |
| Length | 33m, 33~200m for 500mm width |
| Color | Amber transparent |
| Model Number | K2321 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base material | Polyimide film |
| Adhesive | Imported silicone adhesive |
| Base film thickness | 25um |
| Tape thickness | 60um |
| Width | 3mm~500mm |
| Length | 33m, 33~200m for 500mm width |
| Color | Amber transparent |
| Model Number | K2321 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!