Products
Manufacturer of a wide range of products which include Self-Wound Aluminum Foil Tape Without Liner for High and Low Temperature,30um Aluminum Foil Adhesive Tape With Blue PE Liner HVAC Joining And Sealing,Vermiculite Coated Fiberg...
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 50um |
| Total thickness | 90um |
| Adhesive | Solvent Acrylic |
| Adhesion | 12N/25mm |
| Tensile | 75N/25mm |
| Elongation | 3.0% |
| Service Temp. | -30℃ ~ +120℃ |
| Applying Temp. | +10 ~ +40 °C |
| Winding Style | Self-wound |
| Liner | Release-treated backing, Linerless |
| Model Number | AF5025WL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 30um |
| Service Temperature | -30 +120 C |
| ROLL LENGTH: | 50M / 45M |
| ROLL WIDTH: | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Total thickness | 70um |
| Adhesive type | high performance solvent acrylic ahesive |
| Liner | blue polyethylene(PE) film |
| Model Number | AF3025E |
| Place of Origin | China |
MOQ: 20rolls
Price: Basing size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Width | 1000mm |
| Roll length | 50/100m |
| Weight | 1280G/sq.m±5% |
| Weave | Plain |
| Impregnated | Vermiculite |
| Color | Blue or black |
| Thickness | 2mm |
| Temperature Resistance | 800℃ |
| Transient Temperature | 1200℃ |
| Usage | Heat shield, flange and valve covers, welding curtains, expansion joins and equipment |
| Model Number | 2mm BV |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 Square meters
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 10000rolls per month |
| Delivery Time | about 35 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Tensile Strength | ≥30N/10mm |
| Color | White |
| Width | 10mm~980mm |
| Elongation at break | ≥4% |
| type | Flame Retardant |
| Length | 50m |
| BDV | ≥2KV |
| Long-term temperature resistance | -55℃~180℃ |
| Model Number | 4332 |
| Place of Origin | China |
| Certification | UL |
MOQ: 300 sq.m per size
Price: USD50.00 per roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1000 rolls per month |
| Delivery Time | 55 working days |
| Packaging Details | pallet |
| Material | Glass fiber |
| Weaving | Plain weave |
| Thickness | 1.5~3.0mm |
| Width | 25mm~100mm |
| Length | 30m |
| Temperature resistance | 550°C |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base film material | PI film |
| Adhesive type | Silicone adhesive treated can do |
| Thickness | 12.5um-175um |
| Width | 6mm~1040mm |
| Length | >50m |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base film material | PI film |
| Adhesive type | Silicone adhesive treated can do |
| Thickness | 12.5um ~ 175um |
| Width | 6mm~1040mm |
| Length | >50m |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Base film material | PI film |
| Adhesive type | Silicone adhesive treated can do |
| Thickness | 12.5um ~ 175um |
| Width | 6mm~1040mm |
| Length | >50m |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 300 sq.m per size
Price: USD50.00 per roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1000 rolls per month |
| Delivery Time | 55 working days |
| Packaging Details | pallet |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 Square meters
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 10000rolls per month |
| Delivery Time | about 35 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Color | White |
| type | Flame Retardant |
| BDV | ≥2KV |
| Heat class | H Class |
| Thickness | 0.1mm |
| Adhesion to steel | ≥7.5N/25mm |
| Width | 10mm~980mm |
| Elongation at break | ≥4% |
| Model Number | 4332 |
| Place of Origin | China |
| Certification | UL |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!