Products
Manufacturer of a wide range of products which include H Class Polyimide Film Adhesive Tape With Silicon Adhesive For Insulation,Double-side Corona-treated Polyimide Film For Industrial Insulation,Die-cutting 80um Thickness Double...
MOQ: 500m2
Price: Usd1~5/roll
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Color | Amber transparent |
| Base material | polyimide film |
| Adhesive | Silicone pressure sensitive adhesive |
| Thickness | 0.03~0.10mm |
| Tensile strength | ≥35N/cm |
| Elongation | ≥30% |
| Electrical strength | ≥70MV/m |
| Working temperature | 200℃ |
| Model Number | 251 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 roll
Price: Basing as thickness and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000000sq.m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | carton and pallet |
| thickness | 25~200um |
| tensile strength (longitudinal) | ≥135/115 MPa |
| Relative Permittivity | ~3.5 |
| Surface resistivity | ≥1.0×10^13Ω |
| Volumetric resistivity | ≥1.0×10^10Ωm |
| Thermal Shrinkage | ≤ 1.0% (150℃) / ≤ 3.0% (400℃) |
| Temp. Index | ≥180℃ |
| Application | Insulating materials for Class H motors and other uses |
| Model Number | 6051 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000 sq.m
Price: Basing size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Carrier | Tissue |
| Adhesive | Rubber-Resin |
| Release liner | PE + White Paper |
| Thickness | 80um |
| Adhesion | 12 N/25mm |
| Tensile | 40 N/25mm |
| Roll Width | 48/50/60/63/72/75/96/100mm |
| Log Roll | 45M / 50M |
| Service Temperature | -10 ~ +60℃ |
| Usage | general bonding, bag sealing, photos sticking, carpet fixing, foam laminating and die-cutting etc. |
| Model Number | DA8005W |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000 sq.m
Price: Basing size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Carrier | Tissue |
| Adhesive | Solvent Acrylic |
| Release liner | Brown Glassine |
| Thickness | 90um |
| Adhesion | 16 N/25mm |
| Tensile | 40 N/25mm |
| Roll Width | 48/50/60/63/72/75/96/100mm |
| Log Roll | 45M / 50M |
| Service Temperature | -20 ~ +100℃ |
| Usage | General bonding, bag sealing, photos sticking, carpet fixing, foam laminating and die-cutting etc. |
| Model Number | DA9025G |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000 sq.m
Price: Basing size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Carrier | Tissue |
| Adhesive | Water Acrylic |
| Release liner | PE + White Paper |
| Thickness | 80um |
| Adhesion | 10 N/25mm |
| Tensile | 40 N/25mm |
| Log Roll Width | 1020mm/1240mm |
| Log Roll | 45M / 50M |
| Service Temperature | -20 ~ +100℃ |
| Usage | General bonding, bag sealing, photos sticking, carpet fixing, foam laminating and die-cutting etc. |
| cut roll width | 48/50/60/63/72/75/96/100mm |
| jumbo roll | 1020/1240mm*1000m |
| Model Number | DA8015W |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000 sq.m
Price: Basing size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Carrier | BOPP |
| Adhesive | White Rubber-Resin |
| Release liner | Brown Glassine |
| Thickness | 90um |
| Adhesion | 14 N/25mm |
| Tensile | 70 N/25mm |
| Roll Width | 48/50/60/63/72/75/96/100mm |
| Log Roll | 45M / 50M |
| Service Temperature | -10 ~ +60℃ |
| Usage | General bonding, bag sealing, photos sticking, carpet fixing, foam laminating and die-cutting etc. |
| Model Number | DP9005G |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Carrier | Tissue |
| Adhesive type | water based acrylic, solvent acrylic |
| Thickness | 80um~120um |
| Working temp | -20°C~100°C |
| Model Number | D series |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Carrier | Tissue, BOPP, Cloth mesh, Polyester |
| Adhesive type | hot-melt rubber-sesin, water based acrylic, solvent acrylic |
| Thickness | 60um~280um |
| Model Number | D series |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 6000 sq.m
Price: Basing size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Carrier | Tissue/BOPP/Polyester/Polyester Scrim/Cloth |
| Adhesive | Rubber-Resin/Solvent Acrylic |
| Roll Width | 48/50/60/63/72/75/96/100mm |
| Log Roll | 45M / 50M |
| Brand Name | UN.Tex |
| Place of Origin | China |
| Model Number | D10025W |
MOQ: 6000 sq.m
Price: Basing size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Carrier | Tissue |
| Adhesive | Solvent Acrylic |
| Release liner | PE + White Paper |
| Thickness | 100um |
| Adhesion | 18 N/25mm |
| Tensile | 40 N/25mm |
| Roll Width | 48/50/60/63/72/75/96/100mm |
| Log Roll | 45M / 50M |
| Service Temperature | -20 ~ +100℃ |
| Usage | General bonding, bag sealing, photos sticking, carpet fixing, foam laminating and die-cutting etc. |
| Model Number | D10025W |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!