Products
Manufacturer of a wide range of products which include SMTCL Economical Metal CNC Lathe CAK3665 Automatic Torno Flat Bed CNC Lathe,SMTCL Economical Flat Bed CNC Lathe CAK4085 CNC Turning Lathe Machine,SMTCL High Cost Performance M...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A2-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 750mm |
| Max cutting length | 650mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ180 |
| Max cutting diameter | φ360 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK3665 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A1-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 1000mm |
| Max cutting length | 850mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ200 |
| Max cutting diameter | φ400 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK4085 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Name | Vertical Cnc Lathe Machine |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.cutting diameter | Φ850 |
| Max.swing diameter | Φ1000 |
| Max.cutting height | 850 |
| X axis travel | 480 |
| Z axis travel | 850 |
| Turret | Horizontal 8 positions servo turret |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | T6 series |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Name | Vertical Cnc Lathe Machine |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.cutting diameter | Φ500 |
| Max.swing diameter | Φ650 |
| Max.cutting height | 500 |
| X axis travel | 290 |
| Z axis travel | 530 |
| Turret | Horizontal 8 positions servo turret |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | V 4H |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Name | Vertical Cnc Lathe Machine |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.cutting diameter | Φ600 |
| Max.swing diameter | Φ700 |
| Max.cutting height | 650 |
| X axis travel | 330 |
| Z axis travel | 653 |
| Turret | Horizontal 8 positions servo turret |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | V 6H |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Name | Vertical Cnc Lathe Machine |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.cutting diameter | Φ850 |
| Max.swing diameter | Φ1000 |
| Max.cutting height | 850 |
| X axis travel | 480 |
| Z axis travel | 850 |
| Turret | Horizontal 8 positions servo turret |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | V8H |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Vertical CNC Lathe |
| Spindle nose type | A2-8 |
| Output power of main motor | 15/18.5KW |
| Maximum swing diameter over bed | Φ500 /Φ650 mm |
| Maximum cutting height | 350/500mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | V2 V4 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Inverted Vertical Lathe |
| Max. swimming dia. of the spindle | 520mm |
| Max. machining dia. of the workpiece | 450mm |
| Max. machining length of the workpiece | 300mm |
| Spindle nose and taper | A2-11 |
| Max.spindle speed | 3000r/min |
| X axis travel | 1180mm |
| Z axis travel | 600mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | IVT45 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Key word | Heavy CNC Vertical Lathe |
| Diameter of workbench | Φ2500 |
| Max.swing diameter | Φ3000 |
| Max.cutting diameter | Φ2800 |
| Max. workpiece height | 2000 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | VTC 250140H |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Vertical CNC Lathe |
| Spindle nose type | A2-11 |
| Output power of main motor | 22/30KW |
| Maximum swing diameter over bed | Φ800 /Φ1000 mm |
| Maximum cutting height | 600/900mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | V6 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!