Products
Manufacturer of a wide range of products which include SMTCL Economical Metal CNC Lathe CAK3665 Automatic Torno Flat Bed CNC Lathe,SMTCL Economical Flat Bed CNC Lathe CAK4085 CNC Turning Lathe Machine,SMTCL Conventional Turnings L...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A2-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 750mm |
| Max cutting length | 650mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ180 |
| Max cutting diameter | φ360 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK3665 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A1-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 1000mm |
| Max cutting length | 850mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ200 |
| Max cutting diameter | φ400 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK4085 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | Manual |
| Key word | Conventional Lathe Machine |
| Max.swing dia over bed | 400mm |
| Max.swing dia over carriage | 210mm |
| Width of bed | 400mm |
| Spindle bore | 52mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CA6140A/6240A |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | Manual |
| Key word | Conventional Lathe Machine |
| Max.swing dia over bed | 500mm |
| Max.swing dia over carriage | 300mm |
| Width of bed | 400mm |
| Spindle bore | 52mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CA6150A/6250A |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | Manual |
| Key word | Conventional Lathe Machine |
| Max.swing dia over bed | Φ630 |
| Max.swing dia over carriage | Φ350 |
| Width of bed | 550 mm |
| Spindle bore | Φ104 mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CW6163B |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | Manual |
| Key word | Conventional Lathe Machine |
| Max.swing dia over bed | Φ800 |
| Max.swing dia over carriage | Φ480 |
| Width of bed | 550 mm |
| Spindle bore | Φ104 mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CW6180B |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Set
Price:
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | Wooden package standard for sea shipping |
| Brand | HD |
| Type | CW61125D-12m |
| Product name | Heavy Manual Lathe |
| Max load on the table | 6T |
| Max.swing diameter over bed | 1290mm |
| Max.swing diameter over carriage | 900mm |
| Width of bed | 755mm |
| Max.length of workpiece | 1000mm 1500mm 2000mm -12000mm |
| Spindle bore diameter | ф120mm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | CW61125D-12m |
| Certification | CE ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | Wooden package standard for sea shipping |
| Brand | HD |
| Type | CW61100D |
| Product name | Heavy Manual Lathe |
| Max load on the table | 6T |
| Max.swing diameter over bed | 1040mm |
| Max.swing diameter over carriage | 650mm |
| Width of bed | 755mm |
| Max.length of workpiece | 1000mm 1500mm 2000mm -12000mm |
| Spindle bore diameter | ф120mm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | CW61100D |
| Certification | CE ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | Manual |
| Key word | Conventional Lathe Machine |
| Max.swing dia over bed | 400mm |
| Max.swing dia over carriage | 210mm |
| Width of bed | 400mm |
| Spindle bore | 52mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CA6140A/6240A |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | Manual |
| Key word | Manual lathe machine |
| Max.swing dia over bed | 500mm |
| Max.swing dia over carriage | 300mm |
| Width of bed | 400mm |
| Spindle bore | 80mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CA6150B/A |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!