Products
Manufacturer of a wide range of products which include SMTCL Economical Metal CNC Lathe CAK3665 Automatic Torno Flat Bed CNC Lathe,SMTCL Economical Flat Bed CNC Lathe CAK4085 CNC Turning Lathe Machine,MW1320 Universal Grinding Mac...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A2-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 750mm |
| Max cutting length | 650mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ180 |
| Max cutting diameter | φ360 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK3665 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A1-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 1000mm |
| Max cutting length | 850mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ200 |
| Max cutting diameter | φ400 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK4085 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Max. length ground(O.D) | 500、750mm |
| Center height | 135mm |
| Dia. Ground(O.D) | 8~200mm |
| Max. weight of work piece | 100kg |
| Center taper(MT) | 7 |
| Spindle speed /Stepless | 50HZ:26~260 |
| Roundness | 2μm |
| Cylindricity | 5(500) 8(750)μm |
| Roughness | Ra0.2μm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | MW1320 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Max. length ground(O.D) | 1000、1500mm |
| Center height | 180mm |
| Dia. Ground(O.D) | 8~320mm |
| Max. weight of work piece | 150kg |
| Center taper(MT) | 5 |
| Spindle speed /Stepless | 50HZ:19~190 |
| Roundness | 2.5μm |
| Cylindricity | 8 |
| Roughness | Ra0.2μm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | M1332 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Max. length ground(O.D) | 2000、3000、4000、5000mm |
| Center height | 370mm |
| Dia. Ground(O.D) | 30~630mm |
| Max. weight of work piece | 3000kg |
| Center taper(MT) | 80# |
| Spindle speed /Stepless | 50HZ:6~60 |
| Roundness | 3μm |
| Cylindricity | 8(2000、3000) 12(4000、5000) |
| Roughness | Ra0.32μm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | M1363 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Max. length ground(O.D) | 500、750mm |
| Center height | 370mm |
| Dia. Ground(O.D) | 30~630mm |
| Dia. Ground(I.D) | 25~100mm |
| Max. length ground(I.D) | 125mm |
| Max. weight of work piece | 100kg |
| Roundness | 2μm |
| Cylindricity | 5(500) 8(750) |
| Roughness | Ra0.2μm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | MW1420 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Max. length ground(O.D) | 2000、3000、4000、5000mm |
| Center height | 370mm |
| Dia. Ground(O.D) | 30~630mm |
| Dia. Ground(I.D) | 30~250mm |
| Max. length ground(I.D) | 320mm |
| Max. weight of work piece | 3000kg |
| Roundness | 3μm |
| Cylindricity | 8(2000、3000) 12(4000、5000) |
| Roughness | Ra0.32μm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | M1463 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Max. length ground(O.D) | 2000、3000mm |
| Center height | 180mm |
| Dia. Ground(O.D) | 8~320mm |
| Dia. Ground(I.D) | 30~100mm |
| Max. length ground(I.D) | 125mm |
| Max. weight of work piece | 500kg |
| Roundness | 3μm |
| Cylindricity | 8 |
| Roughness | Ra0.32μm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | M1432H |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiation
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Product Name | M1432B Cylindrical Grinding Machine |
| Distance between centers | 1000/1500/2000/3000mm |
| Diameter ground | 8-320mm |
| Max. weight of work piece | 150kg |
| Workhead spindle speed | 50HZ:25-220 Stepless r/min |
| Wheel head Swiveling angle | 1670 r/min |
| Max. travel | 246mm |
| Gross weight | 5.3(1000). 6.1(1500)、7.9(2000)、9.9(3000)t |
| Brand Name | |
| Model Number | M1432B |
| Certification | CE, ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiation
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Product Name | M1363 Cylindrical Grinding Machine |
| Distance between centers | 2000/3000/4000/5000mm |
| Diameter ground | 30-630mm |
| Max. weight of work piece | 3000kg |
| Workhead spindle speed | 50HZ:6.5~65 Stepless r/min |
| Wheel head Swiveling angle | 870 r/min |
| Max. travel | 475mm |
| Gross weight | 18(2000)、22(3000) 23(4000)、26(5000) |
| Brand Name | |
| Model Number | M1363 |
| Certification | CE, ISO certification |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!