Products
Manufacturer of a wide range of products which include SMTCL Economical Metal CNC Lathe CAK3665 Automatic Torno Flat Bed CNC Lathe,SMTCL Economical Flat Bed CNC Lathe CAK4085 CNC Turning Lathe Machine,PLC Horizontal Boring and Mil...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A2-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 750mm |
| Max cutting length | 650mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ180 |
| Max cutting diameter | φ360 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK3665 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A1-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 1000mm |
| Max cutting length | 850mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ200 |
| Max cutting diameter | φ400 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK4085 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Packaging Details | Standard Wooden Package suitable for long distance sea freight |
| Supply Ability | 20 Set/Sets per Month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Name | Horizontal Boring and Milling Machine |
| Modle | TPX6113 |
| Worktable size | 1600X1400 |
| Worktable load | 8000KG |
| Spindle diameter | 130mm |
| Spindle max Torque | 3136 N.m |
| Main motor power | 7.5KW |
| Spindle Speed(r/min) | 4-800r/min |
| Facing head diameter | 750mm |
| X/Y/Z-axis max travel | 1600/1400/2000mm |
| Model Number | TPX6113 |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Supply Ability | 30 sets/ per month |
| Delivery Time | 30-40days |
| Packaging Details | Package suitable for long distance sea freight |
| Procuct name | TK6511B/TKP6511B CNC horizontal milling and boring machine |
| worktable size | 1000x1250(1250x1400) mm |
| Max. allowable load of worktable | 5000 kg |
| Worktable T-slot | 22x7(22x9) mm x n |
| Spindle diameter | Ø110 mm |
| Spindle speed range | 10-2500(10-3000) /10-2000 r/min |
| main motor power | 19.5/23.4(continuous/30min) kw |
| Overall dimensions(L*W*H) | 5555x4155x4200 mm |
| Model Number | TK6511B/TKP6511B |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | SMTCL |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal CNC Milling Boring Machine |
| Spindle speed | 10-1500 r/min |
| Workbench dimension | 2000×2000 mm |
| Maximum load of workbench | 10/15/20/25/30 T |
| Transverse travel X of workbench | 2000/2500/3000/3500/4000 mm |
| Vertical travel Y of headstock | 2500/3000 mm |
| Longitudinal travelZ of column | 2000/2500 mm |
| Ram travel V | 1000 mm |
| Spindle travel W | 800 mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | PBC130rp |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Packaging Details | Package suitable for long distance sea freight |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Year |
| Delivery Time | 30-40days |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/P,D/A,Western Union,MoneyGram |
| Name | Horizontal Boring and Milling Machine |
| Model | TPX6111B |
| Worktable size | 1100mmX960mm |
| Worktable Max.Load | 5000 Kg |
| Max. spindle diameter | 110mm |
| Max.spindle torque | 1225 N.m |
| Spindle speed range | 8-1000 r/min |
| Motor Power | 7.5KW |
| Facing head diameter | 600mm |
| X/Y/Z-Axis travel | 900/900/1400mm |
| Model Number | TPX6111B |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Supply Ability | 30 sets/ per month |
| Delivery Time | 30-40days |
| Packaging Details | Package suitable for long distance sea freight |
| Procuct name | TZK6111 Horizontal Boring And Milling Machine |
| worktable size | 1000x1000 mm |
| Max. allowable load of worktable | 2500 kg |
| Max. travel-X/Y/Z axis | X:1200 Y: 900 Z: 900 mm |
| Min. distance from spindle face to worktable center | 510 mm |
| Spindle speed range | 5-2000 r/min |
| Spindle motor power | 22kw |
| Machine weight | 14500 kg |
| Model Number | TZK6111 |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal CNC Milling Boring Machine |
| Spindle speed | 10-4200 r/min |
| Workbench dimension | 1250×1400 mm |
| Maximum load of workbench | 4 T |
| Transverse travel X of workbench | 2000 mm |
| Vertical travel Y of headstock | 1200/160 mm |
| Longitudinal travelZ of column | 160 mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | TH65110×100B/D |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Year |
| Delivery Time | 30-40days |
| Packaging Details | Package suitable for long distance sea freight |
| Max. spindle diameter | 110mm |
| X/Y/Z-Axis travel | 900/900/1400mm |
| Motor Power | 7.5KW |
| Max.spindle torque | 1225 N.m |
| Spindle speed range | 8-1000 r/min |
| Facing head diameter | 600mm |
| Worktable size | 1100mmX960mm |
| Worktable Max.Load | 5000 Kg |
| Model Number | TPX6111B |
| Certification | ISO CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Product name | High Efficiency CNC Floor milling and boring machine |
| Product | E-Force |
| Spindle diameter | 160/200 |
| Milling axis diameter | 260/320 |
| Tool handle specification | JT50/BT50 |
| X-axis | 6000(increment per 2000) |
| Y-axis | 3000/4000/5000 |
| Z-axis | 1200 |
| W-axis | 1200 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | E-Force |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!