Products
Manufacturer of a wide range of products which include SMTCL Economical Metal CNC Lathe CAK3665 Automatic Torno Flat Bed CNC Lathe,SMTCL Economical Flat Bed CNC Lathe CAK4085 CNC Turning Lathe Machine,SMTCL FANUC Control Horizonta...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A2-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 750mm |
| Max cutting length | 650mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ180 |
| Max cutting diameter | φ360 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK3665 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A1-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 1000mm |
| Max cutting length | 850mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ200 |
| Max cutting diameter | φ400 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK4085 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal Machining Center |
| Max. Spindle Speed (r.p.m) | 8000 r.p.m |
| Travel (X Axis)(mm) | 750 |
| Travel (Z Axis)(mm) | 600 |
| Travel (Y Axis)(mm) | 600 |
| Max. rotation diameter of workpiece | 800 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HMC 50Q |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal Machining Center |
| Max. Spindle Speed (r.p.m) | 6000 r.p.m |
| Travel (X Axis)(mm) | 1000 |
| Travel (Z Axis)(mm) | 900 |
| Travel (Y Axis)(mm) | 900 |
| Max. rotation diameter of workpiece | 1100 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HMC 63Q |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal Machining Center |
| Max. Spindle Speed (r.p.m) | 6000 r.p.m |
| Travel (X Axis)(mm) | 1350 |
| Travel (Z Axis)(mm) | 1100 |
| Travel (Y Axis)(mm) | 1100 |
| Max. rotation diameter of workpiece | Φ1350 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HMC 80Q |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Heavy Duty Horizontal Machining Center |
| Max. Spindle Speed (r.p.m) | 4500 r.p.m |
| Travel (X Axis)(mm) | 1800 |
| Travel (Z Axis)(mm) | 1500 |
| Travel (Y Axis)(mm) | 1350 |
| Max. rotation diameter of workpiece | Φ1500 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HMC 100Q |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 60days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Worktable size | 630×700 mm |
| Max. load bearing of worktable | 950 kg |
| Number of worktable | 1/2 |
| Distance from spindle center to worktable surface | 120~870/0-750mm |
| Distance from worktable center to spindle nose | 130~1030mm |
| X/Y/Z travel | 1050/750/900 mm |
| L×W×H | 4800×3700×2800/6600×4300×2850mm |
| Machine weight | 12t/14t |
| Brand Name | Sino |
| Model Number | HMC630/HMC630P |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 60days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Product name | MDH40P double pallets Horizontal Machining Center |
| Worktable size | 400×400 mm |
| No. of pallet | 2 |
| Max.table load | 400kg |
| Distance from table surface to spindle center | 80-700mm |
| Distance from spindle nose to table | 150~860mm |
| X/Y/Z travel | 630/620/710 mm |
| L×W×H | 5952*2522*2771mm |
| Model Number | MDH40P |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 60days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Product name | MDH80 double pallets Horizontal Machining Center |
| Worktable size | 800×800 mm |
| No. of pallet | 2 |
| Max.table load | 2000kg |
| Distance from table surface to spindle center | 80-1180mm |
| Distance from spindle nose to table | 200~1250mm |
| X/Y/Z travel | 1400/1100/1050 mm |
| L×W×H | 6153*3717*3827mm |
| Model Number | MDH80 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 60days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Product name | MDH50PS double pallets Horizontal Machining Center |
| Worktable size | 500×500 mm |
| No. of pallet | 2 |
| Max.table load | 400kg |
| Distance from table surface to spindle center | 80-700mm |
| Distance from spindle nose to table | 150~860mm |
| X/Y/Z travel | 630/620/710 mm |
| L×W×H | 5952*2522*2771mm |
| Model Number | MDH50PS |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!