Products
Manufacturer of a wide range of products which include SMTCL Economical Metal CNC Lathe CAK3665 Automatic Torno Flat Bed CNC Lathe,SMTCL Economical Flat Bed CNC Lathe CAK4085 CNC Turning Lathe Machine,Low Cost Universal Milling Ma...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A2-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 750mm |
| Max cutting length | 650mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ180 |
| Max cutting diameter | φ360 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK3665 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A1-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 1000mm |
| Max cutting length | 850mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ200 |
| Max cutting diameter | φ400 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK4085 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Table size | 400*1700/2000/2200mm |
| Table X axis Travel | 900/880,1200/1180,1380/1360mm |
| Table Y axis Travel | 315/300mm |
| Table Z axis Travel | 385/365mm |
| T slot no. /width/distance | 3/18/90mm |
| Max. load of Table | 800kg |
| Fast feed speed (x/y/z) | 2300/1540/770mm/min |
| Brand Name | HD |
| Model Number | X5040 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | Manual |
| Key word | Turret Milling Machine |
| Max. Spindle Speed (r.p.m) | 80-5440r.p.m |
| Travel (X Axis)(mm) | 800 |
| Travel (Z Axis)(mm) | 400 |
| Travel (Y Axis)(mm) | 400 |
| Brand Name | HD |
| Model Number | 5H |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | Manual |
| Key word | Turret Milling Machine |
| Max. Spindle Speed (r.p.m) | 80-5440r.p.m |
| Travel (X Axis)(mm) | 750 |
| Travel (Z Axis)(mm) | 400 |
| Travel (Y Axis)(mm) | 380 |
| Brand Name | HD |
| Model Number | 4H |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | Manual |
| Key word | Turret Milling Machine |
| Max. Spindle Speed (r.p.m) | 80-5440r.p.m |
| Travel (X Axis)(mm) | 800 |
| Travel (Z Axis)(mm) | 400 |
| Travel (Y Axis)(mm) | 300 |
| Brand Name | HD |
| Model Number | 5HW |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Universal Milling Machine |
| Spindle speed | 2-2000rpm |
| Main motor power | 3KW |
| Horizontal working table | 800×400mm |
| Table travel(X/Y/Z) | 500/350/400mm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | XKH8140A |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 30-60days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Product Name | BXM20-1 BXM20-2 standard double column planer-milling machine |
| The center distance of machine bed guideway | 600/700 mm |
| Width of beam guideway | 420/500 mm |
| Max length of working | 3000/4000/6000/8000/10000/12000 mm |
| Max width of working | 1300/1600/1800/2000 mm |
| Max height of working | 1200/1500 mm |
| Width of worktable | 1300/1400/1600 mm |
| Max weight of working | 10-18/12-27t |
| Moving speed of worktable | 30-40000 continuously variable speed range (mm/min) |
| Brand Name | HD M&E |
| Model Number | BXM20-1 BXM20-2 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 30-60days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Product Name | TX20-6 moving beam gantry milling machine |
| Center distance of the guide rail | 1200 mm |
| Maximum machining length | 3000-4000mm |
| Maximum machining width | 2000-2500 mm |
| Maximum machining height | 1500/1800 mm |
| Worktable length | 3000-4000 mm |
| Worktable width | 1600/2200mm |
| Maximum weight of workpiece | 10/12t |
| Worktable movement speed | 30-4000 mm/min, stepless adjustable |
| Main motor power | 15kw |
| Brand Name | HD M&E |
| Model Number | TX20-6 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 30-60days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Product Name | BXM20-5 heavy-duty double column planer-milling machine |
| The center distance of machine bed guideway | 1000 mm |
| Width of beam guideway | 600 mm |
| Max length of working | 4000/6000/8000/10000/12000/14000/16000 mm |
| Max width of working | 2000/2500 mm |
| Max height of working | 1500 mm |
| Width of worktable | 1600/2200 mm |
| Max weight of working | 20-36t |
| Pulling force of worktable rack | 88000N |
| Moving speed of worktable | 30-40000 continuously variable speed range (mm/min) |
| Horizontal feed of vertical planner head (per travel) | 0.2-25, continuously variable speed range (mm/pt) |
| Vertical feed of vertical planer head (per travel) | 0.2-20-continuously variable speed range (mm/pt) |
| Brand Name | HD M&E |
| Model Number | BXM20-5 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!