Products
Manufacturer of a wide range of products which include SMTCL Economical Metal CNC Lathe CAK3665 Automatic Torno Flat Bed CNC Lathe,SMTCL Economical Flat Bed CNC Lathe CAK4085 CNC Turning Lathe Machine,SMTCL Heavy CNC Turning Machi...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A2-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 750mm |
| Max cutting length | 650mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ180 |
| Max cutting diameter | φ360 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK3665 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Name | Flat Bed CNC Lathe |
| Max.swing over bed | 400mm |
| Spindle nose | A1-6 |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.parts length | 1000mm |
| Max cutting length | 850mm |
| Max swing diameter over bed | φ400 |
| Max.swing diameter over slide | φ200 |
| Max cutting diameter | φ400 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | CAK4085 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal Turning Center |
| Max. cutting dia. | 400mm |
| Max.cutting length | 1450mm |
| Max. swiming dia.over bed | 600mm |
| X axis travel | 220mm |
| Z axis travel | 1578mm |
| Spindle speed | 3500 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC40Sm/1500 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal Turning Center |
| Max. cutting dia. | 350mm |
| Max.cutting length | 900mm |
| Max. swiming dia.over bed | 560mm |
| X axis travel | 220mm |
| Z axis travel | 975mm |
| Spindle speed | 4000 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC40Sm/1000 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal Turning Center |
| Max. cutting dia. | 350mm |
| Max.cutting length | 450mm |
| Max. swiming dia.over bed | 560mm |
| X axis travel | 220mm |
| Z axis travel | 510mm |
| Spindle speed | 4000 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC40Sm/500 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal Turning Center |
| Max. cutting dia. | 350mm |
| Max.cutting length | 950mm |
| Max. swiming dia.over bed | 560mm |
| X axis travel | 220mm |
| Z axis travel | 1000mm |
| Spindle speed | 4500 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC 40Hm/1000 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal Turning Center |
| Max.cutting length | 450mm |
| Max. cutting dia. | 250mm |
| Max. swiming dia.over bed | 420mm |
| X axis travel | 140mm |
| Z axis travel | 500mm |
| Spindle speed | 4500 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC 30Hm |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal Turning Center |
| Max.cutting length | 450mm |
| Max. swiming dia.over bed | 560mm |
| X axis travel | 220mm |
| Z axis travel | 510mm |
| Spindle speed | 4500 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC 40Hm/500 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T, L/C,, Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC Control System | GSK/FANUC/SIEMENS |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Turning center |
| Application | Multi Purpose Metal Working |
| Max. swing over bed | Φ650 |
| Max. swing over carriage | Φ500 |
| Max. cutting diameter | Φ500 |
| Max. cutting length | 500/1000/1500/2000/2500 |
| Spindle bore diameter | Φ80 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC 50nm |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T, L/C,, Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC Control System | GSK/FANUC/SIEMENS |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Turning center |
| Application | Multi Purpose Metal Working |
| Max. swing over bed | Φ1000/Φ1000/Φ970/Φ950 |
| Max. swing over carriage | Φ630 |
| Max. cutting diameter (disc/shaft) | Φ750/Φ630 |
| Max. cutting length | 1400/1900/2900/3900 |
| Spindle bore diameter | Φ100 /Φ130 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC63n |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!