Products
Manufacturer of a wide range of products which include Small Corrugated Roof Sheet Machine With PLC Control Patented Linear Guide,High Precision PLC Controlled Roller Shutter Door Roll Forming Machine 15–16M/Min,High Speed Autom...
MOQ: 1 Piece
Price:
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Controlsystem | PLC Control System |
| Weight | 4T |
| Brand Name | HENGFU |
| Model Number | Small Corrugated Roof Sheet Machine |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Material Applicable | Color-coated steel |
| Material Thickness | 0.4–0.6 mm |
| Forming Speed | 15–16 m/min |
| Forming Stations | 15 stations / 16 stations |
| Total Power | 8 kW (4 kW + 4 kW hydraulic) |
| Frame Material | 80*80 square tube |
| Shaft Diameter | 50 mm solid shaft |
| Roller Material | Cr12, hard chrome-plated, quenched |
| Transmission | Gear transmission |
| Shearing Type | Hydraulic shearing |
| Control System | DELTA PLC & touch screen |
| Encoder Brand | OMRON |
| Electrical Parts | SCHNEIDER |
| Voltage | 220V, 60Hz, 3-phase |
| Color | Customizable |
| Customization | Customizable according to customer requirements |
| Brand Name | HENGFU |
| Model Number | Roller Shutter Door Roll Forming Machine |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Steel / Color Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roller Shutter Door, Garage Door |
| Transmission Method | Gear Transmission |
| Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Main Motor Power | 4kw |
| Frame Thickness | 16mm Wall Plate |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Steel / Color Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roller Shutter Door, Garage Door |
| Transmission Method | Gear Transmission |
| Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Main Motor Power | 4kw |
| Frame Thickness | 16mm Wall Plate |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Steel / Color Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roller Shutter Door, Garage Door |
| Transmission Method | Gear Transmission |
| Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Main Motor Power | 4kw |
| Frame Thickness | 16mm Wall Plate |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Steel / Color Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roller Shutter Door, Garage Door |
| Transmission Method | Gear Transmission |
| Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Main Motor Power | 4kw |
| Frame Thickness | 16mm Wall Plate |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Steel / Color Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roller Shutter Door, Garage Door |
| Transmission Method | Gear Transmission |
| Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Main Motor Power | 4kw |
| Frame Thickness | 16mm Wall Plate |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Steel / Color Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roller Shutter Door, Garage Door |
| Transmission Method | Gear Transmission |
| Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Frame Thickness | 16mm Wall Plate |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Steel / Color Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roller Shutter Door, Garage Door |
| Transmission Method | Gear Transmission |
| Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Frame Thickness | 16mm Wall Plate |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tile Type | Galvanized Steel / Color Steel |
| Condition | New |
| Customized | Customized |
| Usage | Roller Shutter Door, Garage Door |
| Transmission Method | Gear Transmission |
| Control System | PLC |
| Transport Package | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Hydraulic Pump Power | 4kw |
| Frame Thickness | 16mm Wall Plate |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
| Certification | CE, SGS |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!