Products
Manufacturer of a wide range of products which include Small Corrugated Roof Sheet Machine With PLC Control Patented Linear Guide,Galvanized Steel Laser Welded Pipe Roll Forming Machine With 3 KW Laser Power And PLC + HMI Control,...
MOQ: 1 Piece
Price:
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Controlsystem | PLC Control System |
| Weight | 4T |
| Brand Name | HENGFU |
| Model Number | Small Corrugated Roof Sheet Machine |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Material | Galvanized Steel |
| Thickness | 0.6 mm |
| Speed | 1-15 m/min |
| Control | PLC + HMI |
| Laser Power | 3 KW |
| Application | Pipe Production |
| Overall Dimensions | Overall Dimensions |
| Uncoiler Load Capacity | 2.0 Tons |
| Uncoiling Core Diameter | Φ500 mm |
| Forming Stands | 55 Stands |
| Roller Shaft Material | 45# Steel (Φ60 mm) |
| Brand Name | HENGFU |
| Model Number | Welded Pipe Making Machine |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Material | Galvanized steel, 0.6 mm thickness |
| Process Flow | Decoiling → Forming → Welding → Straightening → Non-stop cutting |
| Uncoiler Structure | Integrated tension structure |
| Uncoiler Load Capacity | 2.0 tons |
| Max Strip Width | 400 mm |
| Uncoiler Inner Diameter | Φ500 mm |
| Tension Mode | Manual tensioning |
| Main Shaft of Uncoiler | Φ80 mm |
| Roller Shaft | 45# steel, Φ60 mm |
| Control System | PLC + touch screen HMI |
| Laser Welder | 3 KW high-end split type |
| Overall Dimension | approx. 25 m × 1.5 m × 1.5 m |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Overall Dimension | approx. 25 m × 1.5 m × 1.5 m |
| Control System | PLC + touch screen HMI |
| Laser Welder | 3 KW high-end split type |
| Transmission | Motor + reducer + gearbox |
| Main Motor | 4 sets × 5.5 KW three-phase motor |
| Roller Shaft | 45# steel, Φ60 mm |
| Roller Material | Cr12 mould steel, HRC55–58 |
| Production Speed | 1–15 m/min (PLC inverter adjustable) |
| Forming Stands | 55 stations |
| Forming Frame Structure | 30 mm thick gantry type, CNC machined |
| Main Shaft of Uncoiler | Φ80 mm |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Q:Do you have customers for your equipment in our country? A:Yes, we have established customers in t | 2.0 tons |
| Max Strip Width | 400 mm |
| Uncoiler Inner Diameter | Φ500 mm |
| Tension Mode | Manual tensioning |
| Main Shaft of Uncoiler | Φ80 mm |
| Forming Stands | 55 stations |
| Roller Material | Cr12 mould steel, HRC55–58 |
| Roller Shaft | 45# steel, Φ60 mm |
| Transmission | Motor + reducer + gearbox |
| Laser Welder | 3 KW high-end split type |
| Control System | PLC + touch screen HMI |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Manual tensioning | Manual tensioning |
| Main Shaft of Uncoiler | Φ80 mm |
| Forming Frame Structure | 30 mm thick gantry type, CNC machined |
| Forming Stands | 55 stations |
| Production Speed | 1–15 m/min (PLC inverter adjustable) |
| Roller Material | Cr12 mould steel, HRC55–58 |
| Roller Shaft | 45# steel, Φ60 mm |
| Main Motor | 4 sets × 5.5 KW three-phase motor |
| Transmission | Motor + reducer + gearbox |
| Laser Welder | 3 KW high-end split type |
| Control System | PLC + touch screen HMI |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Dimension | approx. 25 m × 1.5 m × 1.5 m |
| Control System | PLC + touch screen |
| Laser Welder | 3 KW high configuration |
| Speed | 1–15 m/min (PLC inverter adjustable) |
| Roller Material | Cr12 mould steel, HRC55–58 |
| Forming Stands | 55 stations |
| Max Strip Width | 400 mm |
| Uncoiler Inner Diameter | Φ500 mm |
| Tension Mode | Manual tensioning |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Tension Mode | Manual tensioning |
| Main Shaft of Uncoiler | Φ80 mm |
| Forming Frame Structure | 30 mm thick gantry type, CNC machined |
| Forming Stands | 55 stations |
| Production Speed | 1–15 m/min (PLC inverter adjustable) |
| Roller Material | Cr12 mould steel, HRC55–58 |
| Roller Shaft | 45# steel, Φ60 mm |
| Bearing | Harbin Bearing |
| Main Motor | 4 sets × 5.5 KW three-phase motor |
| Transmission | Motor + reducer + gearbox |
| Laser Welder | 3 KW high-end split type |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| 400 mm | Max Strip Width |
| Uncoiler Inner Diameter | Φ500 mm |
| Tension Mode | Manual tensioning |
| Main Shaft of Uncoiler | Φ80 mm |
| Forming Frame Structure | 30 mm thick gantry type, CNC machined |
| Forming Stands | 55 stations |
| Production Speed | 1–15 m/min (PLC inverter adjustable) |
| Roller Material | Cr12 mould steel, HRC55–58 |
| Roller Shaft | 45# steel, Φ60 mm |
| Control System | PLC + touch screen HMI |
| Laser Welder | 3 KW high-end split type |
| Transmission | Motor + reducer + gearbox |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
MOQ: 1 Piece
Price:
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Delivery Time | 45Days |
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Forming Frame Structure | 30 mm thick gantry type, CNC machined |
| Forming Stands | 55 stations |
| Production Speed | 1–15 m/min (PLC inverter adjustable) |
| Roller Material | Cr12 mould steel, HRC55–58 |
| Roller Shaft | 45# steel, Φ60 mm |
| Main Motor | 4 sets × 5.5 KW three-phase motor |
| Transmission | Motor + reducer + gearbox |
| Laser Welder | 3 KW high-end split type |
| Control System | PLC + touch screen HMI |
| Overall Dimension | approx. 25 m × 1.5 m × 1.5 m |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HENGFU |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!