Products
Manufacturer of a wide range of products which include 17" Aluminum Frame Inner/Outer Cable Routing for Performance Womens Bike Frame,Bicycle Parts 26er/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame with Inner Cable Routing,Customized A...
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Head Tube | Tapered,1 1/8 1 1/2" |
| Max tire | 27.5x2.5",26x2.3" |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Rounting | Inner Cable Rounting/Outer Cable Routing |
| Application | AM |
| Oem | Acceptable |
| Axle Type | 135*10mm |
| Chain guide | ISCG05 |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Product Name | 26/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Chain guide | ISCG05 |
| Frame Size | 17" |
| Seat Post Diameter | 30.8mm |
| Axle Type | 135*10mm |
| Type | AM All Mountain Hardtail Mtb Frame |
| Application | AM |
| Max tire | 26x2.5",27.5x2.3" |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 100 pieces
Price: Usd90-100
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 20000 pieces/month |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | 10 units/carton |
| Product | Customized Bike Aluminum Single Shock Fork 25mm Travel |
| Materials | Aluminum Alloy, T4/T6 Heat Treatment |
| Fork Dropout | 100x15mm Thru-axle |
| Brake Type | PM. Disc Brake |
| Fork Length | 480mm |
| Max.Tire | 700x50c, 29x2.40 |
| Steerer Tube | Aluminum, 28.6mm |
| Routing | Internal Cable Routing |
| Warranty | 2 years(24 months) |
| Weight | 1.50kg |
| Riding Style | Trekking bike Fork, Mtb Fork, Road Bike Fork |
| Travel | 35mm |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SSF-07 |
| Certification | EN, ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100-300 pieces
Price: Usd90-100
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 20000 pieces/month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | 10 units/carton |
| Product Name | 700c Aluminum Single Shock Trekking Bike Fork 25mm Travel |
| Dropout | 100x15mm Thru-axle |
| Brake | PM. Disc Brake |
| Fork Length | 480mm |
| Max.Tire | 700x50c, 29x2.40 |
| Steerer Tube | Aluminum, 28.6mm |
| Routing | Internal Cable Routing |
| Warranty | 2 years(24 months) |
| Weight | 1.50kg |
| Riding Style | Trekking bike Fork, Mtb Fork, Road Bike Fork |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SSF-07 |
| Certification | EN, ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100-300 pieces
Price: Usd90-100
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 20000 pieces/month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | 10 units/carton |
| Product Name | 29er Aluminum Single Shock Trekking Bike Fork 25mm Travel |
| Material | Aluminum/Alloy 6061,T4/T6 |
| Dropout | 100x15mm Thru-axle |
| Model | SSF-09 |
| Brake | PM.160, Disc Brake |
| Fork Length | 485mm |
| Max.Tire | 29x2.50 |
| Steerer Tube | Aluminum, Tapered |
| Routing | Internal Cable Routing |
| Warranty | 2 years(24 months) |
| Weight | 1.30kg |
| Riding Style | Trekking bike Fork, Mtb Fork, Road Bike Fork |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SSF-09 |
| Certification | EN, ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100-300 pieces
Price: Usd90-100
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 20000 pieces/month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | 10 units/carton |
| Product Name | 700x50c Aluminum Single Shock Trekking Bike Fork 25mm Travel |
| Material | Aluminum/Alloy 6061,T4/T6 Heat Treatment |
| Dropout | 100x12mm Thru-axle |
| Brake Type | Flat Mount , Disc Brake |
| FL | 465mm |
| Max.Tire | 700X50C |
| Travel | 35mm |
| Steerer Tube | Aluminum, Tapered |
| Routing | Internal Cable Routing |
| Warranty | 2 years(24 months) |
| Weight | 1.30kg |
| Riding Style | Trekking bike Fork, Mtb Fork, Road Bike Fork |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SSF-07 |
| Certification | EN, ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 2pcs
Price: USD365/PC without freight
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | carton |
| Axle Diameter | 20mm |
| Product Name | 27.5er/29er Dual-Crown Downhill Suspension Fork |
| Brake Type | Disc Brake |
| Color | Black |
| Compatibility | Mountain Bike/Electric Dirtbike |
| Steerer tube | 28.6mm(1.13inch)(Straight) Tapered(1-1/8" to 1-1/2") AL-7075 |
| Fork Type | Oil Spring |
| Drop out/Crown material | Forging,AL-6061 |
| Travel | 203mm |
| Weight | 3.9kg |
| Wheel Size | 26/27.5inch |
| Outer tube | 42mm/AL-6061 |
| Inner tube | 35mm/AL7075 hard anodized |
| Down tube | 20mm(0.79 inch)Axle x 110mm Thru-axle design AL-7075 |
| Brand Name | DNM |
| Model Number | USD-8N |
| Certification | CE,ISO9001 |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 50 pieces
Price: Usd90-100
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 20000 pieces/month |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | 10 units/carton |
| Product | 700x50c Bike Aluminum Single Shock Fork 25mm Travel |
| Material | Aluminum Alloy |
| Dropout | 100x15mm Thru-axle |
| Brake | PM. Disc Brake |
| FL | 480mm |
| Tire Allowance | 700x50c, 29x2.40 |
| Steerer Tube | Aluminum, 28.6/39.8mm Tapered |
| Routing | Internal Cable Routing |
| Warranty | 2 years(24 months) |
| Weight | 1.50kg |
| Riding Style | Trekking bike Fork, Mtb Fork, Road Bike Fork |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SSF-07 |
| Certification | EN, ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10 pieces
Price: US$350-550.00/PIECE
| Packaging Details | CARTON |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, Paypal |
| Weight | 3.3kg (2.26lbs) |
| Wheelsize | 24"/26"/27.5" |
| Stanchion | AL7050, 35mm diameter |
| Travel | 203mm( 8") |
| Spring | Air Spring |
| Adjustment | Preload/Rebound/ High Pressure Adjust |
| Steerer | 1-1/8", Tapered(1-1/8" upper, 1-1/2" lower) |
| Color | Black |
| Axle to Crown length | 750 mm |
| Brake | Disc brake( IS or Post mount) |
| Crown | Dual Crown, Al6061 forged anodized |
| Stem | Direct mounted |
| Axle | 20mm thru-axle |
| Warranty | 1 year |
| Brand Name | DNM |
| Model Number | USD-8S |
| Certification | ISO9001,EN |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 1 piece
Price: USD450-880
| Stanchion | 35mm al7050 andonized |
| Packaging Details | Color Box |
| Delivery Time | within 15-45 days after receipt of payment |
| Payment Terms | T/T in advance, paypal |
| Supply Ability | 1000 pieces per month |
| Shipment | by sea, air, express |
| Place of Origin | Taiwan |
| Brand Name | DNM |
| Certification | CE |
| Model Number | USD-8 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!