Products
Manufacturer of a wide range of products which include Bicycle Parts Lightweight Downhill CNC Stem dh/Bmx Handlebar 50mm extension 31.8,Mountain Bike Lightweight Ultra-intensive CNC Aluminum Alloy Stem DH/FR/AM/DJ,27.5er Plus 29er...
MOQ: 10 pcs
Price: Usd10-20
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Packaging Details | 1 piece/Color Box, Carton |
| Product Name | Bicycle Parts Downhill Bike Stem Handlebar |
| Material | Aluminum Alloy 6061, CNC |
| Extension | 50mm |
| Bore | 31.8/28.6mm |
| Height | 35mm |
| Rise | 0 degree |
| Weight | 166 grams |
| Riding Style | Downhill/BMX/Dirt Jump/Mtb |
| Brand Name | WAKE |
| Model Number | ST660 |
| Certification | IS9001,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 100 pieces
Price:
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, Paypal |
| Delivery Time | 2-3 weeks after order confirmation |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Al7075 |
| Bore Diameter | 31.8/35mm |
| Length | 45 mm |
| Gradient Angle | 0 degree |
| Height | 40 mm |
| Weight | 110grams(31.8mm) |
| Color | Anodized colors |
| OEM/ODM | Acceptable |
| Product | Ultra-intensive Lightweight Stem |
| Application | DH/FR/AM/DJ/BMX |
| Brand Name | HILITE |
| Model Number | A109 |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | SHENZHEN |
MOQ: 2
Price: Usd720/pc
| Packaging Details | 107x30x60cm |
| Delivery Time | within 15days after receipt of payment |
| Payment Terms | T/T,paypal,western union |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Frame Size | 27.5 Inches,29 Inches |
| Wheel size | 27.5er,29er |
| Weight | 3700+-50grams( 17.5") |
| Dropout | 148X12mm |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Size | 15",17.5",19",21" |
| Max. Tire | 27.5X3.0/29X2.6" |
| Product Name | 27.5+/29er Full Carbon Suspension Bike Frame |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | F07 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 50 units
Price: Usd200-300
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 units/Month |
| Delivery Time | 45-60 Days After Order |
| Packaging Details | 2 units/Carton |
| Product | 29er Boost Bafang M620 1000W Mid-Drive E-bike Frame |
| Material | Aluminum Alloy 6061, T4/T6 |
| Model | LDE6035 |
| Motor | Bafang G510/M610,1000W |
| Battery Pack | 48v/21ah, Or 52v/20ah(1040Wah) |
| Dropout | 148x12mm |
| Max. Tire | 27.5x2.80 or 29x2.35 |
| OEM | Acceptable |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | LDE6035 |
| Certification | EN, ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 50-100 units
Price: Usd180-200 units
| Packaging Details | CARTON |
| Delivery Time | WITHIN 30-45 DAYS AFTER RECEIPT OF PAYMENT |
| Payment Terms | T/T IN ADVANCE, L/C AT SIGHT, PAYPAL |
| Product Name | Bafang M620 1000W mid-drive Emtb Frame |
| Materials | Alluminum Alloy 6061,T4/T6 |
| Motor | Bafang M620 1000W, or M630 1500W |
| Battery Pack | External Hailong 80 or bigger 52v/20ah or 48v/21ah etc |
| Dropout | 148x12 |
| Max. tire | 29x2.60 or 27.5x3.00 |
| Frame Size | 17", 19", 21" |
| Riding Style | Pedelec, Emtb |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | LDE6030B |
| Certification | EN15794,ISO4210 |
MOQ: 100 units
Price: US$170-usd200.00
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 20000 UNITS/MONTH |
| Delivery Time | 45-60 DAYS |
| Packaging Details | 4 units/Carton |
| Product Name | Shimano Mid-Drive E-bike Frame |
| Materials | Aluminum Alloy 6061, T4 &T6 |
| Wheel Size | 27.5 Plus |
| Motor | Shimano Ep8/801, E5000/6000/7000 etc |
| Battery Pack | E8010,E8016 |
| Tyre Maximum | 27.5"x2.80 or 29"x2.35 |
| Headset | Tapered(1-1/8", 1-1/2") |
| Seatpost | 30.9 mm |
| Dropout | 148x12 thru-axle |
| OEM | Acceptable |
| Warranty | 2 years |
| Riding Style | Electric Mountain Bike |
| Brand Name | LITEDURO |
| Certification | ISO9001,EN15794 |
| Place of Origin | SHENZHEN |
| Model Number | LDE8025 |
MOQ: 100 pieces
Price: USD180-220/PIECE
| Payment Terms | T/T,Paypal, L/C |
| Supply Ability | 10000 PIECES/MONTH |
| Delivery Time | 50-60 Days After Order Confirmation |
| Packaging Details | 2 Units/Carton |
| Product | Shimano Step-thru City E-bike Frame OEM from China |
| Materials | Aluminum Alloy 6061, T4/T6 |
| Wheel | 27.5er/700c |
| Frame Sizes | All sizes available |
| Motors | Shimano EP8/ep801 |
| Battery Pack | E8035/8036 Battery pack |
| Rear Dropout | 135x10 |
| Drive Style | Belt Drive |
| Riding Style | Pedelec City ebike |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SDE6015 |
| Certification | EN15194,ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 units
Price: US$170-usd200.00
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 20000 UNITS/MONTH |
| Delivery Time | 45-60 DAYS |
| Packaging Details | 4 units/Carton |
| Product Name | Shimano Mid-Drive E-bike Frame |
| Materials | Aluminum Alloy 6061, T4 &T6 Heat Treatment |
| Wheel Size | 27.5 Plus 29er |
| Motors | Shimano Ep8/801, E5000/6000/7000 etc |
| Battery Pack | Shimano E8010,E8016 |
| Max. Tire | 27.5"x2.80 or 29"x2.35 |
| Headset | Tapered(1-1/8", 1-1/2") |
| Seatpost Dia. | 30.9 mm |
| Rear Dropout | 148x12 thru-axle |
| OEM | Acceptable |
| Warranty | 2 years |
| Riding Style | Electric Mountain Bike,EMTB |
| Brand Name | LITEDURO |
| Model Number | SDE6035 |
| Certification | ISO9001,EN15794 |
| Place of Origin | SHENZHEN |
MOQ: 100 pieces
Price: USD180-220/PIECE
| Payment Terms | T/T,Paypal, L/C |
| Supply Ability | 10000 PIECES/MONTH |
| Delivery Time | 50-60 Days After Order Confirmation |
| Packaging Details | 2 Units/Carton |
| Product | Customized Shimano Step-thru City E-bike Frame OEM from China |
| Materials | Aluminum Alloy 6061, T4/T6 Heat Treatment |
| Wheel | 27.5er/700c |
| Frame | All sizes available |
| Motors applicable | Shimano EP8/ep801 |
| Battery Pack | E8035/8036 Battery pack |
| Rear Dropout | 135x10 |
| Drive Style | Belt Drive |
| Riding Style | Pedelec City ebike,Mid-drive Electric Bike |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SDE6040 |
| Certification | EN15194,ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 2 units
Price: USD450-600/UNIT
| Payment Terms | T/T IN ADVANCE |
| Supply Ability | 50000 units/month |
| Delivery Time | 3-7 Days |
| Packaging Details | 2 units/carton. |
| Product Name | Bafang 250W Full Suspension E-bike Frame |
| Material | Aluminum 6061,T4&T6 |
| Max. Tire | 27.5erx2.50 |
| Rear Dropout | 142x12mm thru-axle |
| Wheel Travel | 120mm |
| Shock Size | 165x38mm |
| Size | 17.5"(M),UNO |
| OEM/ODM | Acceptable |
| Sample | Available |
| STOCK | Available |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | E6035S |
| Certification | ISO9001,EN |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!