Products
Manufacturer of a wide range of products which include 17" Aluminum Frame Inner/Outer Cable Routing for Performance Womens Bike Frame,Bicycle Parts 26er/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame with Inner Cable Routing,27.5 PLUS En...
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Head Tube | Tapered,1 1/8 1 1/2" |
| Max tire | 27.5x2.5",26x2.3" |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Rounting | Inner Cable Rounting/Outer Cable Routing |
| Application | AM |
| Oem | Acceptable |
| Axle Type | 135*10mm |
| Chain guide | ISCG05 |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Product Name | 26/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Chain guide | ISCG05 |
| Frame Size | 17" |
| Seat Post Diameter | 30.8mm |
| Axle Type | 135*10mm |
| Type | AM All Mountain Hardtail Mtb Frame |
| Application | AM |
| Max tire | 26x2.5",27.5x2.3" |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 100-200 units
Price: US$0-800.00/UNIT
| Payment Terms | T/T, L/C, Paypal |
| Supply Ability | 40000 units/month |
| Delivery Time | 90-120 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Aluminum Alloy |
| Wheels | Boost 27.5" Plus or 29er |
| Size | All Popular Sizes |
| Headtube Angle | 65.5 degree |
| TT Length | 597mm( 45cm) |
| Rear Center | 452mm |
| Award | Golden Award In 2016 Shanghai Bicycle Show |
| Tecknology | SPF and Robot-man welding |
| Headset | Tapered(44/56mm) |
| Chain Guide | ISCG05 |
| Cabling | Inner Routing |
| BB | BB92 pressin |
| Pivot Ratio | 2.63 |
| Weight | 3880 grams (m) |
| OEM | acceptable |
| Dropout | 148x 12mm thru axle |
| Brake | Disc (post mount) |
| Brand Name | KINESIS |
| Model Number | I8600-2018 |
| Certification | ISO9001, EN,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 2 UNIT
Price: USD450-600/UNIT
| Payment Terms | T/T IN ADVANCE |
| Supply Ability | 50000 units/month |
| Delivery Time | 75days |
| Packaging Details | Carton |
| Product | 27.5er Full Suspension Electric Bike Frame |
| Material | Aluminum 6061,T4&T6 |
| Wheel Size | 27.5er |
| Dropout | 135X9qr or 142x12mm thru-axle |
| Wheel Travel | 120mm |
| Shock Size | 165x38mm |
| Max. Tire | 27.5x2.50 |
| Size | 15.5"(S),17.5"(M), 19"(L) |
| OEM/ODM | Acceptable |
| MOQ | 2 UNIT |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SME |
| Certification | ISO9001,EN |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10
Price: Usd600/unit
| Payment Terms | T/T,paypal,western union |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Delivery Time | within 15-45 days after receipt of payment |
| Packaging Details | 107x30x60cm |
| Product Name | Shimano Ep8 29er Boost Carbon Full Suspension ebike Frame |
| Material | Carbon Fiber |
| Wheel Travel | 150mm |
| Shock Size | 205x65mm |
| Wheel size | 27.5er,29er |
| Dropout | 148x12 |
| Max. tire | 29x2.60 or 27.5x3.00 |
| Motor | Shimano EP801 |
| Battery | Shimano E8036 or Dafon 720wah |
| Frame Weight | 3700+50 grams |
| Size | 15.5", 17.5", 19", 21" |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | F07 |
| Certification | EN |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 piece
Price:
| Payment Terms | Western Union, T/T, L/C, Paypal |
| Delivery Time | 5-8 days for ready goods |
| Packaging Details | Carton |
| Weight | 3.26KG(Medium,frame only) |
| Material | Aluminum/Alloy |
| Wheel | 27.5x2.8",29*2.5" |
| Headset | Tapered(Upper 1-1/8", Lower 1-1/2") |
| Seatpost | 31.6 mm |
| Dropout | 148x12 thru axle |
| Routing | Full Internal Cabling |
| BB | screw-in 73mm |
| Rear Wheel Travel | 164.9mm |
| Shock Size | 205x65mm |
| Size | S, M,L |
| Type | Full Suspension Frame, Enduro/Freeride |
| Brand Name | kinesis |
| Model Number | TUM616 |
| Certification | ISO9001, CE,EN |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 80 units
Price: USD200-230
| Payment Terms | T/T , Western Union, L/C |
| Supply Ability | 5000 PCS/month |
| Delivery Time | 60 days |
| Packaging Details | 4 units/carton. |
| Materials | Aluminum Alloy 6061,T4/T6 Heat Treatment |
| Product | 26" Trail Full Suspension Mtb Frame |
| Frame Size | 13.5" |
| Rear Dropout | 142x12mm |
| Seatpost dia. | 30.9mm |
| Shock Size | 165x38mm (30/24/8) |
| Wheel Travel | 119mm |
| Riding Style | XC/Trail |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SM261 |
| Certification | EN, ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 80 units
Price: USD200-230
| Payment Terms | T/T , Western Union, L/C |
| Supply Ability | 5000 PCS/month |
| Delivery Time | 60 days |
| Packaging Details | 4 units/carton. |
| Materials | Aluminum Alloy 6061,T4/T6 Heat Treatment |
| Product | 26" Trail Full Suspension Mtb Frame |
| Tire | 26"x2.40 |
| Rear Dropout | 142x12mm |
| Seatpost dia. | 30.9mm |
| Shock Size | 165x38mm (30/24/8) |
| Wheel Travel | 115mm |
| Riding Style | XC/Trail |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | SM261 |
| Certification | EN, ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 2
Price: Usd720/pc
| Packaging Details | 107x30x60cm |
| Delivery Time | within 15days after receipt of payment |
| Payment Terms | T/T,paypal,western union |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Frame Size | 27.5 Inches,29 Inches |
| Travel | 150 Mm |
| Size | 15",17.5",19",21" |
| Max. Tire | 27.5X3.0/29X2.6" |
| Product Name | 27.5+/29er Full Carbon Suspension Bike Frame |
| Wheel size | 27.5er,29er |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Weight | 3700+-50grams( 17.5") |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | F07 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 piece
Price:
| Payment Terms | Western Union, T/T, L/C, Paypal |
| Delivery Time | 5-8 days for ready goods, 120 days for OEM order |
| Packaging Details | Carton |
| Weight | 3.3KG(Medium,frame only) |
| Material | Aluminum/Alloy |
| Wheel | 27.5x3.0",29*2.6" |
| Headset | Tapered(Upper 1-1/8", Lower 1-1/2") |
| Seatpost | 31.6 mm |
| Dropout | 142x12 thru axle |
| Routing | Inner Cabling |
| BB | PF89.5mm pressin |
| Rear Wheel Travel | 162.5mm |
| Shock Size | 205x65mm |
| Size | S, M,L |
| OEM order | Acceptable |
| Type | Full Suspension Frame, Enduro/Freeride |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | kinesis |
| Certification | ISO9001, CE,EN |
| Model Number | TUM636S |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!