Products
Manufacturer of a wide range of products which include 17" Aluminum Frame Inner/Outer Cable Routing for Performance Womens Bike Frame,Bicycle Parts 26er/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame with Inner Cable Routing,Dnm Ao-6 Bic...
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Head Tube | Tapered,1 1/8 1 1/2" |
| Max tire | 27.5x2.5",26x2.3" |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Rounting | Inner Cable Rounting/Outer Cable Routing |
| Application | AM |
| Oem | Acceptable |
| Axle Type | 135*10mm |
| Chain guide | ISCG05 |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Product Name | 26/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Chain guide | ISCG05 |
| Frame Size | 17" |
| Seat Post Diameter | 30.8mm |
| Axle Type | 135*10mm |
| Type | AM All Mountain Hardtail Mtb Frame |
| Application | AM |
| Max tire | 26x2.5",27.5x2.3" |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 10 piece
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Box |
| Product Name | Mountain Bike Air Shock |
| Lengthx Travel | 100X9mm(3.94x0.35inch), 125X21mm(4.92x0.83inch),150X31mm(5.90x1.22inch),165x41mm(6.49x1.61nch) |
| Riding Style | XC/City/Wheel Chair |
| Adjustment | Air pressure adjustable |
| Weight | 0.29KG(0.64lb),165mm(6.50inch) |
| Damper Shaft | Dark hart-anodize AL-6061 shock body forging of top mounting end and air tank. |
| Brand Name | DNM |
| Model Number | AO-6 |
| Certification | ISO9001,EN |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 10 piece
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Box |
| Product Name | Mountain Bike Air Shock |
| Lengthx Travel | 152x28mm(5.98x1.1 inch),165X35mm(6.50X1.38inch) ,190x50mm(7.48x1.97inch) 200x53mm(7.87x2.09inch) , 210x53mm(8.27x2.09inch) |
| Riding Style | XC/City/Wheel Chair |
| Adjustment | Air pressure adjustable |
| Weight | 0.29KG(0.64lb),165mm(6.50inch) |
| Damper Shaft | Dark hart-anodize AL-6061 shock body forging of top mounting end and air tank. |
| Brand Name | DNM |
| Model Number | AO-38RL |
| Certification | ISO9001,EN |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 10pcs
Price: Negotative
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | carton |
| Adjustments | Rebound/Three-step Lockout/Air pressure adjustable |
| Color | Black |
| Material | Aluminum Alloy 6061-T6 |
| Product Name | Air Rear Shock |
| Weight | 0.31KG(0.68lb),190mm(7.48inch) |
| Lengthx Travel: | 165X40mm, 185X52mm,205X62mm, |
| Damper | Hydraulic |
| Brand Name | DNM |
| Model Number | TRU-8RC |
| Certification | CE,EN |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 100 pieces
Price: Usd100-125.00
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | 1 piece/bag |
| Product Name | Hydraulic Spring Shock with Piggyback |
| Shock Body | AL6061-T6, hard anodized black,OD=35mm |
| Piston Rod | 14mm, Steel |
| Adjustment | Rebound, compression adjustable |
| Damper | Oil,Nitrigeon Gas, customized |
| Length | 185-300mm |
| Travel | 40-100mm |
| Spring rate | customized |
| Brand Name | ACESHOCK |
| Model Number | AS27RC |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 pieces
Price: Usd100-125.00
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | carton |
| Product | Customized Bike Oil Spring Shock with rebound/compression adjustment |
| Shock Body | AL6061-T6, hard anodized black |
| Body OD | 35mm |
| Piston Rod | 14mm. |
| Weight | 340grams(200L) |
| Adjustment | Hydraulic Rebound/Compression Adjustable |
| Damper | Oil/Gas |
| Length | 185-300mm |
| Travel | 40-100mm |
| Brand Name | ACESHOCK |
| Model Number | AS27RC |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10 pieces
Price: US$150-200.00/PIECE
| Payment Terms | T/T, PAYPAL, WESTERN UNION |
| Supply Ability | 50000 PIECES/MONTH |
| Delivery Time | 3-5 DAYS FOR READY GOODS, 45 DAYS FOR OEM ORDER |
| Packaging Details | CARTON |
| Lengthx Travel | 190x50;200x57;210x63;220x67;230x72;240x76 |
| Adjustment | Preload, Rebound, Compression, High Pressure |
| Spring | Coil Spring |
| Damper | Hydraulic |
| Spring Rate | Customized |
| Type | Formula kart/cart suspension shock |
| Application | AM/FR/DH riding style Mtb Bicycle |
| Weight | 0.38kg(210mm w/o spring) |
| Damper Shaft | 14mm, AL7075 |
| Shock Body | OD=33mm,AL7075, Hard Anodized |
| Features | Hydraulic Oil Spring Shock with Piggyback, Nitrogen charged, Rebound/compression Damper adjustment |
| Spring ID: | 35mm |
| Condition | Brand New |
| Warranty | 12 months |
| Brand Name | DNM |
| Model Number | BURNER-RCP3 |
| Certification | ISO9001,3C,CE |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 200 units
Price: US$80-200.00/UNIT
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, Paypal |
| Supply Ability | 50000 units/month |
| Delivery Time | 45 Days after order confirmation |
| Packaging Details | Carton |
| C/C Length | 150-230 mm |
| Travel | 20-60mm |
| Shock Body | Aluminum AL6061-T6, Hard Anodized. Dia.=28mm |
| Piston Shaft | Cr-mo. hard-anodized. Dia=10mm |
| Rebound | >300kgf |
| Adjustment | Preload, Rebound/ Compression Adjust |
| Damper | Hydraulic with Nitrogen Piggyback |
| Spring | Coil Spring, 200-1000lbs |
| Application | Landing Gear Suspension |
| Type | Bicycle Shock Absorber |
| Brand Name | ACESHOX |
| Model Number | AS28CRL |
| Certification | ISO9001,3C, EN |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 100 pieces
Price: US$85-200.00/UNIT
| Payment Terms | T/T, PAYPAL,WESTERN UNION |
| Supply Ability | 50000 units/month |
| Delivery Time | 5-8 days for oem orders |
| Packaging Details | Carton |
| Length | 190mm,200mm, 210mm, 220mm, 230mm, 240mm |
| Travel | 51- 76mm |
| Shock Body | AL7005-T6 , 32mm Diameter |
| Piston Pole | 14mm, AL7075. |
| Type | Mtb Bicycle Shock Absorber |
| Adjustment | Compression/Rebound/Preload Adjustment |
| Damper | Hydraulic |
| Spring | Compression Coil Spring |
| Spring Rate | 450lbs, 550lbs, 650lbs (or customized lbs) |
| Bushing | DU/Sepheral bearing |
| Weight: | 0.38kg(190mm w/o spring) |
| Application | Bicycle, 4-wheeler, cart etc |
| Brand Name | DNM |
| Model Number | BURNER-RCP3 |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!