Products
Manufacturer of a wide range of products which include Bicycle Parts Lightweight Downhill CNC Stem dh/Bmx Handlebar 50mm extension 31.8,Mountain Bike Lightweight Ultra-intensive CNC Aluminum Alloy Stem DH/FR/AM/DJ,26x2.50 Hardtail...
MOQ: 10 pcs
Price: Usd10-20
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Packaging Details | 1 piece/Color Box, Carton |
| Product Name | Bicycle Parts Downhill Bike Stem Handlebar |
| Material | Aluminum Alloy 6061, CNC |
| Extension | 50mm |
| Bore | 31.8/28.6mm |
| Height | 35mm |
| Rise | 0 degree |
| Weight | 166 grams |
| Riding Style | Downhill/BMX/Dirt Jump/Mtb |
| Brand Name | WAKE |
| Model Number | ST660 |
| Certification | IS9001,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 100 pieces
Price:
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, Paypal |
| Delivery Time | 2-3 weeks after order confirmation |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Al7075 |
| Bore Diameter | 31.8/35mm |
| Length | 45 mm |
| Gradient Angle | 0 degree |
| Height | 40 mm |
| Weight | 110grams(31.8mm) |
| Color | Anodized colors |
| OEM/ODM | Acceptable |
| Product | Ultra-intensive Lightweight Stem |
| Application | DH/FR/AM/DJ/BMX |
| Brand Name | HILITE |
| Model Number | A109 |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | SHENZHEN |
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 7days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Product name | 26x2.50 Hardtail All Mountain/AM Mountain Bike Frame |
| Seat Post Diameter | 30.8mm |
| Max tire | 27.5x2.5",26x2.3" |
| Application | AM |
| Chain guide | ISCG05 |
| Frame Size | 17" |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Rounting | Inner Cable Rounting/Outer Cable Routing |
| Type | AM All Mountain Hardtail Mtb Frame |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Product Name | 26x2.50 Aluminum 4x/Dirtjump/Ht AM Bike Frame |
| Rounting | Inner Cable Rounting/Outer Cable Routing |
| Max tire | 27.5x2.5",26x2.3" |
| Seat Post Diameter | 30.8mm |
| Frame Size | 17" |
| Oem | Acceptable |
| Application | AM,4x/Dirtjump, Slope |
| Head Tube | Tapered,1 1/8 1 1/2" |
| Type | AM All Mountain Hardtail Mtb Frame |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 1PC
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton,110*20*50cm |
| Size | 15",17", |
| Material | Aluminum/Alloy |
| Weight | 1.88Kg |
| Foldable | Yes |
| Use | Mountain Bikes |
| Color | matte black,matte light-grey |
| Bb | 73mm |
| Name | Mountain Bike frame |
| Seatpost | 31.6mm |
| Brand Name | Kinesis |
| Model Number | TY205 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 50 units
Price: 150-200.00
| Payment Terms | T/T in advance or L/C at sight |
| Delivery Time | as per order |
| Packaging Details | Carton |
| Supply Ability | 5000pcs/year |
| Material | Aluminum Alloy 6061 |
| Treatment | T4 & T6 heat treatment |
| Product Name | 26er Beach Bike Frame, Snow Bike Frame |
| Max.Tire | 26 x 4.80 |
| BB | 120mm GXP |
| Headset | Tapered(1-1/8", 1-1/2") |
| Dropout | 197x12 thru-axle |
| Sizes | All popular sizes available |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | BLP2645 |
| Certification | EN,ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 units
Price: Usd200-230
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 8000 pcs/Month |
| Delivery Time | 45-60 Days |
| Packaging Details | 2 units/carton |
| Product | 26er Junior Full Suspension Mountain Bike Frame |
| Material | Aluminum Alloy 6061, T4/T6 |
| Model | SM261 |
| Wheel Size | 26x2.40 |
| Frame Size | 13.5" |
| Dropout | 142x12mm |
| Brake | Disc Brake (PM,160mm) |
| Routing | Internal Cable Routing |
| Seatpost | 30.9mm (internal couting dropper post ok) |
| Riding Style | XC/Trail |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | MM-01 |
| Certification | EN, ISO4210 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100pcs
Price: Usd30-32/pc
| Payment Terms | T/T, L/C, D/P, Western Union |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Delivery Time | within 30- 45days after receipt of payment |
| Packaging Details | carton ,85*380*58cm,6pcs/ctn |
| Material | ABS+EPS |
| Visor | Double visors |
| helmet size | XS(53cm-54cm),S(55cm-56cm),M(57cm-58cm),L(59cm-60cm),XL(61cm-62cm),XXL(63cm-64cm) |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | WS-202 |
| Certification | ECE,DOT |
| Place of Origin | China |
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Head Tube | Tapered,1 1/8 1 1/2" |
| Product name | 26/27.5er 4x Dirt Jump mtb Frame |
| Material | Aluminum Alloy 6061, T4/T6 |
| Max tire | 27.5x2.5",26x2.3" |
| Rounting | Inner Cable Rounting/Outer Cable Routing |
| Axle Type | 135*10mm |
| Oem | Acceptable |
| Frame Size | 17" |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Ride Style | 4x/Dirt Jump/ Hardtail AM/ Slope |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 2 PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Type | 26/27.5er Aluminum Dirtjump/4x Bike Frame All Mountain Hardtail Mtb |
| Material | Aluminum Alloy 6061, T4/T6 |
| Axle Type | 135*10mm |
| Head Tube | Tapered,1 1/8 1 1/2" |
| Frame Size | 17" |
| Oem | Acceptable |
| Max tire | 26x2.5",27.5x2.3" |
| Chain guide | ISCG05 |
| Seat Post Diameter | 30.8mm |
| Riding Style | 4x/Dirtjump/Hardtail Am |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!