Products
Manufacturer of a wide range of products which include 17" Aluminum Frame Inner/Outer Cable Routing for Performance Womens Bike Frame,Bicycle Parts 26er/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame with Inner Cable Routing,Bicycle Hydr...
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Head Tube | Tapered,1 1/8 1 1/2" |
| Max tire | 27.5x2.5",26x2.3" |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Rounting | Inner Cable Rounting/Outer Cable Routing |
| Application | AM |
| Oem | Acceptable |
| Axle Type | 135*10mm |
| Chain guide | ISCG05 |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Product Name | 26/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Chain guide | ISCG05 |
| Frame Size | 17" |
| Seat Post Diameter | 30.8mm |
| Axle Type | 135*10mm |
| Type | AM All Mountain Hardtail Mtb Frame |
| Application | AM |
| Max tire | 26x2.5",27.5x2.3" |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 200 pieces
Price: US$40-60.00/PC
| Payment Terms | Western Union, T/T, L/C, Paypal |
| Supply Ability | 8000000 pieces/month |
| Delivery Time | 25-30 days for OEM order |
| Packaging Details | Carton |
| Lengthx Travel | 150x30, 165x38, 185x48, 190x50, 200x56 |
| Spring Type | Coil Spring |
| Damping | Hydraulic |
| Adjustment | Preload/Rebound/Independent Lockout |
| Finish | Anodized |
| Spring Rate | 450-2500lbs |
| Brand Name | KINDSHOCK |
| Model Number | 388RL |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 100 pieces
Price: US$30-80.00/PIECE
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, Paypal |
| Supply Ability | 1000000 pieces/month |
| Delivery Time | 14-35 days after order confirmation |
| Packaging Details | Carton |
| Adjustment | Preload only |
| Spring | Coil |
| Damping | Hydraulic |
| Length | 100-150mm |
| Travel | 20-45mm |
| Use | Bicycle, Medial Equipment, Sports Equipment |
| Brand Name | SENSHOX |
| Model Number | BHA01-2 |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 50 pieces
Price: 50-99 pieces,US$38.00/unit, 100-299 pieces,US$35.00/unit, >=300pieces, US$30.00/unit
| Payment Terms | T/T, in advance |
| Supply Ability | 20000 pieces/month |
| Delivery Time | 10-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Spring Shock Absorber |
| Shock Body | Aluminum Alloy 6061-T6,OD=28mm |
| Piston Pole | OD=10mm, Cr-mo steel |
| Damper | Hydraulic, Rebound adjustment |
| Adjustment | Preload/Rebound Ajustment 12 clicks |
| Length | 135-200mm |
| Travel | 20-57mm |
| Feature | Oil shock absorber, rebound adjustment 12 clicks |
| Application | Wheelchair, Scooter, Bike,Tricycle |
| Spring | Customized |
| Brand Name | ACESHOX |
| Model Number | AR-01 |
| Certification | EN, ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 PIECES
Price:
| Payment Terms | T/T, PAYPAL |
| Delivery Time | 45 DAYS |
| Packaging Details | CARTON |
| C/C Length | 150-200mm |
| Spring | Coil Spring |
| Damper | Hydraulic |
| Adjustment | Preload/Rebound adjustment |
| Piston Pole | 10mm. High-intensivity shaft(SAE4140) |
| Application | MTB, Wheelchair, Ebike, Landing gear suspension |
| Shock Boby | AL6061, Hard-anodized. 28mm diameter |
| Brand Name | SENSHOX |
| Model Number | BX-RS |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 200 pieces
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union, Paypal |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | AL6061-T6 |
| Length | 100-150mm |
| Travel | 15-40mm |
| Piston Pole | 10mm |
| Shock Body | 26mm |
| Mount | Al6061, 14mm width |
| Bushing Diametr | 8mm |
| Spring Rate | 85-450lbs |
| Color | Silver or Black |
| Brand Name | RISEN |
| Model Number | BHA01 |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 300-500 UNITS
Price: USD8-10./PIECE
| Payment Terms | T/T, PAYPAL,WESTERN UNION |
| Delivery Time | 15 DAYS |
| Packaging Details | CARTON |
| MATERIAL | AL6061-T6 |
| COLOR | BLACK |
| LENGTH | 135MM( OR ANY OTHER LENGTH REQUIRED) |
| TRAVEL | 20-30MM |
| SPRING RATE | 100-250LBS( OR OTHER SPRING RATE) |
| BUSHING SIZE | AS PER REQUIRMENT( |
| INNER DIAMETER | 8MM |
| Adjustment | Preload Only |
| Damper | No |
| Brand Name | ACESHOX |
| Model Number | AS26A |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 200 pieces
Price:
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, Paypal |
| Packaging Details | Carton |
| Adjustment | Preload/Rebound |
| Spring | Coil Spring |
| Weight | 166-211g(without spring) |
| Brand Name | KS |
| Model Number | 291R |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 200 pieces
Price: US$10-15.00/piece
| Payment Terms | T/T,L/C, Paypal |
| Delivery Time | 50000 pieces/month |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Alloy Body AL6061-T6 forged |
| Spring | 250-2500 lbs |
| Adjust | Preload |
| Body OD | 28mm |
| Damper | Friction |
| Shaft OD | 10mm, Steel |
| Lengthx Travel | 90x10, 125x20, 150x32, 165x40, 185x50 |
| Weight | 155-236g(without spring) |
| Intented Use | Wheelchair Suspension, Mountain Bike Rear Shock, Mtb Spring Shock Absorber |
| Bushing | DU/Spherical Bearing |
| Anti-Bottom Bump | Rubber |
| Color | Silver, Black |
| Brand Name | ACESHOX |
| Model Number | 260 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!