Products
Manufacturer of a wide range of products which include 17" Aluminum Frame Inner/Outer Cable Routing for Performance Womens Bike Frame,Bicycle Parts 26er/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame with Inner Cable Routing,24er Carbon ...
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Head Tube | Tapered,1 1/8 1 1/2" |
| Max tire | 27.5x2.5",26x2.3" |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Rounting | Inner Cable Rounting/Outer Cable Routing |
| Application | AM |
| Oem | Acceptable |
| Axle Type | 135*10mm |
| Chain guide | ISCG05 |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 2PCS
Price: USD150/PC
| Packaging Details | 110X20X50 |
| Delivery Time | within 3days after receipt of payment |
| Payment Terms | 100% T/T in advance |
| Supply Ability | 20000pcs/month |
| Product Name | 26/27.5er Aluminum 4x Dirt Jump Frame |
| Frt Derailleur | Post Mounted |
| Chain guide | ISCG05 |
| Frame Size | 17" |
| Seat Post Diameter | 30.8mm |
| Axle Type | 135*10mm |
| Type | AM All Mountain Hardtail Mtb Frame |
| Application | AM |
| Max tire | 26x2.5",27.5x2.3" |
| Brand Name | BOARSE |
| Model Number | G011 |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 20 units
Price: USD220-300
| Payment Terms | T/T,Paypal,Western Union |
| Supply Ability | 1000units/week |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | carton |
| Material | Full Carbon Fiber |
| Weight | 1.1kg |
| Max. tire | 24x2.40 |
| Dropout | 142x12 |
| Bottom Bracket | BSA68 |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | HTC2401 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 units
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T in advance, Paypal. |
| Supply Ability | 50000 units/month |
| Delivery Time | fast |
| Packaging Details | 1 piece/carton |
| Material | Full Carbon Fiber |
| Wheel Size | 29er |
| Max. tire | 29*2.35 |
| Dropout | 148x12 |
| Size | 17",19" |
| Brake | Disc Brake |
| Travel | 130mm |
| Warranty | 2 years |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | C616 |
| Certification | ISO9001, EN |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10 units
Price: Usd649/unit
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500 units per month |
| Delivery Time | 60 days after order confirmation |
| Packaging Details | Cartons, 2units/Carton |
| Foldable | NO |
| Use | Mountain Bikes |
| Material | Carbon Fiber |
| Size | 15.5", 17.5",19", 20.5" |
| Weight | 3150+-45grams(17.5") |
| Finish | UD/color |
| Warranty | 2 years |
| Color | Customized |
| Type | Enduro Electric Bike Frame |
| Frameset | Frame and Fork |
| Seat post | 31.6mm |
| Frame size | 15.5", 17.5",19", 20.5" |
| Tyre | 27.5X2.80 or 29X2.4 |
| Brand Name | LITEDURO |
| Model Number | E04 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 UNIT
Price:
| Delivery Time | 8-10 days after payment |
| Packaging Details | Packaging Details:110x20x58 CM |
| Material | Full Carbon |
| Type | Road Racing |
| Wheel | 700c |
| Weave | 3K/UD/12K |
| Finish | Matte/Glossy(Clear coating, colored, OEM available) |
| Frame Weight | 1150grams +-40 |
| Fork Wight | 400 +-15g |
| Headtube | Tapered(Upper1-1/8"/1-1/2"Lower) |
| BB | BB386 |
| Available Sizes | XXS/XS/S/M/L/XL |
| Brand Name | RISEN |
| Model Number | SCR25 |
| Certification | ISO9001,3C,EN |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 units
Price:
| Payment Terms | T/T ,L/C , Paypal |
| Supply Ability | 8000 units/month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Carbon Fiber, Toray T700 |
| Wheel | 27.5er Boost/29er |
| Max tire | 27.5"x3.0 or 29erx2.35 |
| Type | XC Full Suspension Mountain Bike, Carbon Bike Frame |
| Dropout | 148x12 thru-axle |
| Wheel Travel | 109mm |
| Shock Size | 165x38mm or 190x44mm |
| Headset | Tapered(44/56mm) |
| Seatpost | 31.6mm |
| BB | BB92 PF |
| Routing | Internal Routing |
| Brake | Disc( Hidden post mount) |
| Size | 15.5", 17.5", 19" |
| Weight | 1750 grams (17.5") |
| OEM | Acceptable |
| Finish | UD,3K, Matte |
| Brand Name | RISEN |
| Model Number | M7007 |
| Certification | ISO9001,3C,EN |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 units
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T in advance, L/C at sight |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | High Grade Full Carbon Fiber |
| Product | Downhill Full Suspension Bike Frame |
| Wheel Size | 27.5er |
| Wheel Travel | 198mm |
| Shock Size | 240x 76mm |
| Dropout | 150x12 thru-axle |
| Sizes | 16", 17.5" |
| Weight | 3050+-50 grams |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | S917 |
| Certification | EN, ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 units
Price:
| Delivery Time | 45 days for oem orders |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Carbon Fiber, Japan T700 |
| Wheel | 29er/27.5er boost |
| Max tire | 27.5"x3.0 or 29erx2.35 |
| Size | 15.5"/17.5"/19"/21" |
| Drop Out | 148x 12mm |
| Wheel Travel | 110mm |
| Shock | 165x38mm |
| Headset | Tapered(44/56mm) |
| Weight | 2250(+-30) grams(17.5") |
| BB | BB92 |
| Finish | UD MATTE,3K |
| Sample | Acceptable |
| OEM | acceptable |
| Brand Name | RISEN |
| Model Number | M7006 |
| Certification | ISO9001,3C,EN |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 50 units
Price:
| Payment Terms | T/T, L/C,Paypal, Western Union. |
| Supply Ability | 40000 units/month |
| Delivery Time | 45 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Carbon Fiber |
| Wheel | 24" Plus |
| Weight | 1000grams(M) |
| Sizes | All popular sizes |
| Seatpost | 27.2mm |
| Headset | FSA NO. 42 |
| BB | BSA73 |
| Brake | Disc (post mount) |
| Carbon Wave | Matte, 3k, 12k, UD |
| Painting | can be according to customer's design |
| Routing | Internal routing |
| Max. Tire | 24"x2.8" or 26"x2.25" |
| Rear Dropout | 142x12 thru-axle or 135x9qr |
| Headtube Angle | 69 degree |
| Type | Children Mountain Bike, Hardtail Carbon Bike Frame |
| Size | UNI |
| Reach | 340mm |
| Stach | 509.3mm |
| ST | 320mm |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | CMP-P05 |
| Certification | ISO9001,3C, EN |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!