Products
Manufacturer of a wide range of products which include Bicycle Parts Lightweight Downhill CNC Stem dh/Bmx Handlebar 50mm extension 31.8,Mountain Bike Lightweight Ultra-intensive CNC Aluminum Alloy Stem DH/FR/AM/DJ,Kindshock Lightw...
MOQ: 10 pcs
Price: Usd10-20
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Packaging Details | 1 piece/Color Box, Carton |
| Product Name | Bicycle Parts Downhill Bike Stem Handlebar |
| Material | Aluminum Alloy 6061, CNC |
| Extension | 50mm |
| Bore | 31.8/28.6mm |
| Height | 35mm |
| Rise | 0 degree |
| Weight | 166 grams |
| Riding Style | Downhill/BMX/Dirt Jump/Mtb |
| Brand Name | WAKE |
| Model Number | ST660 |
| Certification | IS9001,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 100 pieces
Price:
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, Paypal |
| Delivery Time | 2-3 weeks after order confirmation |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Al7075 |
| Bore Diameter | 31.8/35mm |
| Length | 45 mm |
| Gradient Angle | 0 degree |
| Height | 40 mm |
| Weight | 110grams(31.8mm) |
| Color | Anodized colors |
| OEM/ODM | Acceptable |
| Product | Ultra-intensive Lightweight Stem |
| Application | DH/FR/AM/DJ/BMX |
| Brand Name | HILITE |
| Model Number | A109 |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | SHENZHEN |
MOQ: 30 pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T in advance, Paypal, Western Union |
| Delivery Time | 5-8 days for ready goods, 45 days for OEM orders |
| Packaging Details | Carton |
| Product | Mechanical Dropper Seat Post |
| Type | Mechanical , Manual |
| Material | Aluminum Alloy |
| Lengthx Travel | 390x125mm, 440x150mm,500x175mm,545x200mm |
| Weight | 425g(35mm travel), 550g(200mm travel) |
| Feature | Lightweight, Maintenance-free |
| Brand Name | KINDSHOCK |
| Model Number | SPEED UP |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 20-100 PIECES
Price: US$10-15.00/PIECE
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, Paypal |
| Supply Ability | 100000 PIECES/MONTH |
| Delivery Time | 7 days for ready goods, 14-21 Days for OEM orders |
| Packaging Details | CARTON |
| Length | 300, 350mm |
| Offset | 18 |
| Diameter | Φ25.4 Φ25.6 Φ26.6 Φ26.8 Φ27.2 Φ28.6 Φ30.9 Φ31.6 |
| Brand Name | RISEN |
| Model Number | SPS373 |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 pieces
Price:
| Payment Terms | T/T IN ADVANCE, PAYPAL |
| Packaging Details | Carton |
| Model | KSP525 |
| Use | Suspension Seat Post, Dropper Seat Post |
| Travel | 40 mm |
| Feature | Coil Spring |
| Diameter | 24.5-34.9 MM |
| Length | 300-500 MM |
| Weight | 480G ( 27.2 / 350 MM |
| Color | Silver |
| Application | Ebike , Mountain Bike, Folding Bike |
| Brand Name | KINDSHOCK |
| Model Number | KSP525 |
| Certification | EN,ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 pieces
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T IN advance, Paypal |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | Carton |
| Model | KS625 |
| Use | Ebike, Folding Bike, Bicycle |
| Travel | 40 mm |
| Bolt | Double Bolt |
| Spring | Hydraulic Coil Spring |
| Diameter | 27.2-35.1mm |
| Weight | 590G ( 34.1 / 500 MM ) |
| Color | Black/Silver |
| Length | 300-600mm |
| Brand Name | KINDSHOCK |
| Model Number | KS625 |
| Certification | EN, ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 30 units
Price:
| Payment Terms | T/T, Paypal |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | Carton |
| Name | Hydraulic Mountain Bike Dropper Post, Dropper Seatpost |
| Diameter | 30.9/31.6mm |
| Travel | 100 mm |
| Length | 385 mm |
| Damper | Hydraulic |
| Feature | Manual Lever adjustment, Maintenance free |
| Weight | 664 grams |
| Brand Name | KINDSHOCK |
| Model Number | VAREO LEVER |
| Certification | ISO9001,3C,EN |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 piece
Price:
| Payment Terms | Western Union, T/T, L/C,Paypal |
| Packaging Details | 1 set/Color Box |
| Material | AL6061 |
| Handlebar | 680/31.8mm |
| Seatpost | 350mm/31.6mm |
| Stem | 80mm/31.8mm |
| Color | Black/Red, Red/Black |
| Logo | OEM acceptable |
| Brand Name | RISEN |
| Model Number | KRSEC-2 |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ:
Price:
| Packaging Details | 1 pc/box |
| Use | Folding Bike |
| Size | 33.9/580 (34.9/580) |
| Material | TORAY T800 Carbon Fiber |
| Brand Name | RISEN |
| Model Number | TS-C075 |
| Certification | ISO9001,3C |
| Place of Origin | TAIWAN |
MOQ: 10-30 PIECES
Price: Negotiable
| Payment Terms | Western Union, T/T, L/C, Paypal |
| Packaging Details | 1 piece/box |
| Material | AL6061 |
| Travel | 35/50//125/150, 175, 200, 250mm |
| Diameter | 30.9/ 31.6mm |
| Feature | Maintenance free, Mechanical, Zero Swing |
| Weight | 465-495mm |
| Brand Name | KS EXAFORM |
| Model Number | SPEEDUP |
| Certification | ISO9001,EN |
| Place of Origin | TAIWAN |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!